Vjernici slave kurban-bajram u Teheranu: U hutbi pohvaljen otpor Iranaca napadima Amerike i Izraela

Na Univerzitetu u Teheranu je hiljade muslimana klanjalo bajram-namaz, a ovo je ujedno bila centralna svečanost obilježavanja Kurban-bajrama u glavnom gradu Irana.

Kako piše iranska agencija Tasnim, na ovom univerzitetu se okupilo više hiljada vjernika, a hutbu je kazivao Hodžetul-islam Ahmad Khatami.

On je u poruci povodom Kurban-bajrama govorio i o aktuelnom sukobu između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, odnosno o američko-izraelskim napadima na ovu zemlju, posebno naglasivši odluku građana Irana da izlaze na ulice i “pokazuju otpor”.

“Ovaj fenomen je potpuno jedinstven. Narod koji je toliko postojan zaslužuje svako poštovanje”, rekao je, dodajući da predaja neprijatelju neće doći u obzir.

Poruku povodom Kurban-bajrama je uputio i predsjednik Irana Masoud Pezeshkian, koji se također referirao na aktuelni sukob.

“U današnjem turbulentnom svijetu, u kojem snažno gori vatra tiranije, okupacije i oholosti hegemonističkih sila, Kurban-bajram nosi poruku dostojanstva, slobode i neustrašivosti pred faraonima našeg vremena”, poručio je.

Istakao je da poruka ovogodišnjeg Kurban-bajrama ima “dublje i opipljivije značenje nego ikada ranije” za Iran.

“Dok naša voljena domovina čvrsto stoji nasuprot nepravednim sankcijama i napadima, suština Kurban-bajrama ogleda se u postojanosti porodica šehida, u nepokolebljivoj hrabrosti hrabrih branilaca te u izuzetnom strpljenju i jedinstvu ovog naroda”, rekao je.

Na kraju je iranski predsjednik naveo da Iran pruža ruku muslimanskim zemljama, ali i da “istovremeno ostaje čvrst i odlučan u zaštiti svoje teritorije i nacionalnog suvereniteta”.

Izvor:Klix.ba

Povezane objave