Istraživanje pod nazivom “Medijske slobode u BiH u 2018. godini” pokazalo je da građani Bosne i Hercegovine najviše povjerenja imaju u medije (76,8 posto ispitanika) i vjerske zajednice (72,2 posto), a da najmanje vjeruju političarima (15 posto) i političkim strankama (19,4 posto).
Te podatke iznijela je generalna sekretarka Udruženja “BH novinari” Borka Rudić tokom prezentacije organizirane danas u Sarajevu povodom Međunarodnog dana slobode medija.
Anketa je, istakla je Rudić, također pokazala da je, u odnosu na istraživanje provedeno prošle godine, zabilježen porast povjerenja u medije, međunarodnu zajednicu i nevladine organizacije.
Većina ispitanika smatra da su osnovne prepreke slobodnom radu medija u BiH politička (51,1 posto) i finansijska zavisnost (26,8 posto) te da najveći uticaj na medije imaju političari i političke stranke (75,4 posto). Političare i političke stranke ispitanici i dalje smatraju glavnim kršiteljima novinarskih prava i medijskih sloboda.
Rudić navodi i to da 93,2 posto ispitanika smatra napade na novinare neprihvatljivim, dok 6,8 posto građana BiH još uvijek smatra da su “u nekim slučajevima napadi na novinare opravdani”.
– Iako je 6,8 veliki postotak, ipak predstavlja napredak u smanjenju broja građana BiH koji opravdavaju nasilje i napade na novinare – rekla je i podsjetila da je 2009., kada su počeli sa ovakvom vrstom istraživanja, više od 20 posto anketiranih smatralo da “novinare ponekad treba tući”.
Rezultati istraživanja pokazali su, između ostalog, i to da su ključni izvori informacija za građane BiH i dalje TV (64 posto) i internet (34,8 posto).
– Ono što je loše je činjenica da jako mali broj građana čita i kupuje novine, odnosno medije koji daju ozbiljne analize društvenih zbivanja – naglasila je sekretarka “BH novinara”.
Direktor Fondacije Friedrich Ebert BiH Marius Müller-Henning istakao je da ova fondacija ima poseban interes da stalno istražuje slobodu medija u BiH i ocjenjuje njihov razvoj.