Gradsko vijeće Bihać: Ministarstvo sigurnosti BiH da u roku od 7 dana odredi privremenu lokaciju za smještaj ilegalnih migranata

Na zahtjev vijećnika Građanskog saveza danas je održana vanredna sjednica Gradskog vijeća Bihać na kojoj se raspravljalo o aktuelnoj situaciji sa migrantima na području grada Bihaća. Poziv na sjednicu upućen je svim relevantnim institucijama od kantona do države, a pozivu se jedino odazvao kantonalni ministar MUP-a Anel Ramić, koji se zajedno sa bihaćkim gradonačelnikom Šuhretom Fazlićem i Abdulahom Budimlićem, predsjednikom Crvenog križa Bihać obratio vijećnicima GV Bihać.

Vijećnici su jednoglasno usvojili zaključak, kojim se, između ostalog, od Ministarstva sigurnosti BiH traži da u skladu sa svojim nadležnostima, hitno, u roku od 7 dana od dana donošenja Zaključka, odredi privremenu lokaciju za smještaj ilegalnih migranata koja će biti pod kontrolom Ministarstva sigurnosti BiH, u sprotnom će svi vijećnici Gradskog vijeća zajedno sa Gradonačelnikom svoje nezadovoljstvo iskazati protestom pred službenim prostorijama Vijeća ministara i Ministarstva sigurnosti BiH.

Također, od Ministarstva zdravstva, rada i socijalne politike USK, pod čijom nadležnosti se nalaze Zavod za javno zdravstvo i Dom zdravlja, traži se da u skladu sa svojim nadležnostima nastave pružati zdravstvenu zaštitu ilegalnim migrantima i vršiti nadzor i kontrolu opasnosti po zdravlje građana Bihaća i Unsko sanskog kantona.

“Od Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona traži se da se ilegalni migranti, koji borave na području Grada Bihaća i Unsko-sanskog kantona tretiraju jednako kao i građani Grada Bihaća i USK-a u smislu primjene Zakona o javnom redu i miru, Zakona o javnom okupljanju i drugih važećih propisa, te da obezbijedi materijalno-tehnička sredstva, dovoljan broj i stalno prisustvo pripadnika policije radi prevencije neželjenih događaja i osjećaja sigurnosti građana Bihaća, posebno u centru grada i pograničnim mjesnim zajednicama”- jedna je od zaključaka kojeg je pročitao Davor Župa, predsjedavajući GV Bihać.

U svom obraćanju Šuhret Fazlić, gradonačelnik Bihaća, ponovio je da je Bihać otvoren grad u kojem nema mjesta za ksenofobiju, rasizam i mržnju prema migrantima koji su na putu ka boljem životu došli do Bihaća. On je vijećnike hronološki upoznao sa aktivnostima koje je Grad Bihać zajedno sa Crvenim križom Bihać poduzeo nakon dolaska prvih migranata u Bihać, zahvalivši se još jednom volonterima i aktivistima Crvenog križa Bihać na svemu što su učinili prema zbrinjavanju migranata u Bihaću.

„Mi sa ove sjednice šaljemo poruku državnim institucijama da konačno počnu da se bave ovim problemom, za koji su i zakonom nadležni. Osnovni problem je ignorisanje nadležnih državnih institucija i zbog toga danas imamo ovu situaciju. Želim da vas informišem da sam oformio i tim koji bi trebao sagledati kolika je ekonomska šteta koju grad trpi zbog ove situacije i ubrzo ću iznijeti i podatke o štetama „- kazao je gradonačelnik Fazlić, osudivši sve ksenofobične i neprimjerne izjave i komentare prema migrantima.

„Kriza sa migrantima koja je pogodila grad Bihać i Općinu Velika Kladuša rezultirala je time da mi na osnovu prikupljenih podataka u ove dvije lokalne zajednice imamo registrovano skoro 3.500 migranata. Stoga mi moramo poslati jasnu poruku prema Ministarstvu sigurnosti BiH i nadležnima da je ova situacija izuzetno složena i ima elemente prave krize, ali krize u ove dvije lokalne zajednice“- istakao je ministar Ramić.
On je vijećnicima je predočio sigurnosno stanje na području grada u svijetlu boravka migranata, kazavši da je do sada evidentirano 8 krivičnih slučajeva koje su počinili migranti na području grada Bihaća.

„Građane pozivam da prijave sve nezakonitosti ili prekršaje, ali isto tako poručujem da ćemo i pored svih ovih problema i dalje održavati javni red i mir i sigurnost građana Bihaća, Velike Kladuše i ostalih općina u Kantonu. Imamo u narednim danima sastanke koji bi trebali osigurati podršku od strane FUP-a, a istovremeno se nadam da ćemo oko 60 migranata koji su registrovani počinioci krivičnih djela izmjestiti u Salakovac u zatvoreni dio“- kazao je između ostalog ministar Ramić, najavivši i uvođenje biometrijske kontrole migranata.

Abdulah Budimlić, predsjednik Crvenog križa Bihać u svom obraćanju osvrnuo se na aktivnosti koje ova organizacija provodi kako bi, prema zadnjim pokazateljima, nahranila i zbrinula 1025 migranata koji borave na lokalitetu Đačkog doma.

„Mi nećemo odustati od ovog humanog posla, ali sami ne možemo podnijeti teret brige o ovim ljudima koje je igra sudbine donijela u naš grad. Stoga i sa ove govornice apel i poziv nadležnim institucijama da pomognu Crveni križ Bihaća kako bi smo i dalje vodili brigu o migrantima. Ukoliko ova pomoć izostane mi imamo resursa do 1. jula da svoju misiju odradimo i poslije toga ne znam ko će ove ljude hraniti „- kazao je Budimlić.

Related posts