Aja Sofija: Sačuvana autentičnost kulturno-istorijskog dragulja

U vrijeme pandemije Covid-19, u sklopu promocije turističkih znamenitosti Istanbula i “sigurnog turizma”, a u organizaciji Turske agencije za promociju i razvoj turizma (TGA), ekipa Federalne novinske agencije imala je priliku da posjeti unutrašnjost Aja Sofije istanbulskog dragulja, koji je od jula ove godine ponovno džamija, kao što je bila nekoliko stoljeća u svojoj istoriji.

Turski sud je u julu ove godine poništio odluku iz 1934. kojom je džamija Aja Sofija u Istanbulu pretvorena u muzej.

Tom presudom omogućeno je obavljanje molitvi unutar Aja Sofije, koja je otvorena 24 sata i ulaz u džamiju je slobodan za sve posjetioce, nakon obavljanja svakoga namaza.

Za prvog imama Aja Sofije postavljen je Ferruh Muštuer, rođen 1971. godine, Bošnjak koji vodi porijeklo iz Bosne i Hercegovine. Majka mu je iz Sarajeva, a otac iz Sandžaka. Njegova porodica se doselila u Tursku 1893. godine, nakon austro-ugarske okupacije Bosne i Hercegovine. Živjeli su zajedno s drugim bosanskim izbjeglicama u selu Cayca, u blizini grada Kutahya, na zapadu Turske.

Aja Sofija sagrađena je 537. za vrijeme cara Justinijana i u svoje vrijeme je bila najveća građevina na svijetu, pa tako i najveća kršćanska crkva. Nekoliko stoljeća je služila kao džamija, a u posljednjih 86 godina, sve do jula ove godine bila je muzej.

Pod Aje Sofije danas je prekriven tepihom, autentičnost je ostala potpuno ista, bez ikakvih promjena, osim što se kršćanski mozaici za vrijeme molitve pokrivaju.

I pored pandemije koronavirusa desetine hiljada turista koji posjećuju Istanbul svakoga dana u redovima i uz poštivanje epidemioloških mjera kao nezabilazno mjesto posjećuju taj kulturno-istorijski dragulj i remek djelo bogate turske prošlosti.

Prošloga petka džuma-namaz u Aja Sofiji je klanjao i turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, koji je u julu prilikom donošenja odluke o vraćanju muzeja u džamiju kazao kako su Aja Sofiju pogrešnom odlukom pretvorili u muzej, a sad je opet vraćaju u džamiju, ističući da će “vraćajući se korijenima, Turska zaštititi kulturno nasljeđe Aja Sofije kao što su to uradili i preci”.

Izvor: Vijesti.ba/FENA

Related posts