Velika Kladuša – Bužim: Cesta smrti (i sramote)

Fotografije i opise koje je na društvenoj mreži Facebook objavio savjesni građanin Šefik Sadiković objavljujemo u formi fotoreportaže, koja može služiti kao primjer izvrsnog građanskog novinarstva.

Baveći se planinarenjem u zadnjih nekoliko godina sam proputovao gotovo svaki kilometar ceste u BiH i tvrdim da je cesta od Velike Kladuše do Bužima u najgorem stanju od svih. Dok u našoj zemlji svi pričaju o nekakvoj ugroženosti i dok nam se u Kantonalnoj direkciji cesta hvale s milionima na računu, pogledajte po kakvoj cesti se ja vozim na posao 20,1 km, iako prilikom registracije plaćam sve obaveze kao i svi ostali – putarinu, naknadu za vode, za izgradnju stanova… i ne bi me začudilo kad bi nam uveli i takse za odstrel divljači. Pogledajte, svaka slika nosi svoju priču.

Iako je cesta širine samo 5 metara, a negdje i manje, kilometri ceste su sa ovakvim ivicama kojih ne bi bilo da se očiste odvodi ili prokopaju kanalići za odvod oborinskih voda.

Nakon 4 godine doživjeli smo prvo krpanje rupa na ovoj lokaciji. I evo, nakon 6 mjeseci, kvalitet krpanja nije izdržao.


I kad se odobri neka kvota za ovu dionicu, dok prvi uzme na kubikaži, drugi na kvadraturi, treći na centimetrima debljine, četvri na kvaliteti asfalta, mi na kraju dobijemo ovo.

Ovdje rupe na cesti nisu problem,problem je njihova dubina a veći problem su ova “suženja”na ionako uskim cestama.


Prilikom kiša ove ceste se pretvore u rijeke ijako je ponegdje potrebno samo jedan metar kanalića za odvod oborinskih voda kao u ovom slučaju.

Kada pada kiša, ove ceste se pretvore u rijeke, iako je ponegdje potrebno samo jedan metar kanalića za odvod oborinskih voda, kao naprimjer u ovom slučaju.

Zbog takvih potoka dešavaju se ovakve provalije za koje vozači i neznaju a nebi ni ja da ovih dana nisam ponekad otišao na posao biciklom.

Povećanje kazni za saobraćajne prekršaje vlasti opravdaju da povećavaju sigurnost učesnika u saobraćaju a ovdje bi povećali sigurnost da su uložili samo pola sata rada jednog radnika na održavanju cesta.

Za mnoge kanale sakrivene u travi nisam ni znao dok nisam biciklom krenuo na posao. Sad znam gdje se autom ne smijem “zaustaviti”.


Naravno, iz Direkcije za ceste će reći da su u više navrata ulagali, sanirali… Istina je da jesu, po centimetar-dva.

U ovom slučaju telefonski kabal je bio ukopan čak 10-tak cm,inače ovu cestu kopa,prekopava kako ko treba.


Neka udubljenja su tolika da biciklom vozite kao na bob stazi.


Više puta sam se obraćao Kantonalnoj direkciji za uzurpaciju ceste.rupe na putu,razna suženja a jednom sam tražio saglasnost da sam saniram neke rupe i nisam dobio odgovor ijako na mnogim mjestima mještani sami “saniraju”oštećenja na cesti.

Od Vrnograča do ovog “Prosinjskog mosta”(3km) imamo 4 suženja gdje se teško razmjene dva auta a kad se sretnete sa autobusom ili kamionom neko mora”nazad”.Na toj dionici nije ništa urađeno punih 40g i to su mjesta čestih saobraćajnih nezgoda.Sa malo ulaganja takva mjesta bi se dovela u bolje stanje i povećala sigurnost.To su Prosinjski most,Garibović klanac,i dva prelaza preko potoka Đol u samom Vrnograču.Ovaj most je nekad imao ogradu ali toliko je usko da su vozila tu ogradu malo pomalo uklonila a provalija je samo 2,5m.


Zbog začepljenja ovog i mnogih drugih odvoda, oborinske vode kilometrima teku po cesti i rade to što rade.


Svaki zaseok ima svog “biznismena” koji je obično “vlasnik” skladišnog i prodajnog mjesta na obje strane ceste, pa često stojimo dok viljuškar ne odradi posao. U ovom slučaju čovjek je iskopao stare ivičnjake i postavio nove, tako da je očigledno sužio cestu i, zanimljivo, niko osim mene nije reagovao.


Kad sam se pismeno obratio Kantonalnom ministarstvu i Direkciji neko me nazvao i rekao da će stroj te ivičnjake iskopati za 7 dana,navodno je neko dolazio i utvrdio da nije bilo uzurpacije ceste pa eto uvjerite se sami.


ili pogledom na drugu stranu.U normalnoj zemlji ovaj čovjek bi dobio pristupni put a kod nas,iskopao je visoke ivičnjake,postavio oborene,sužio cestu i 100 inspekcija kad dođe utvrdiće da je sve urađeno po propisu.

Normalno da se na ovakvoj cesti gube životi ali nikad se poslije neke tragedije nije ništa poduzelo na uklanjanju nedostataka ili oštećenja ceste.

Kada su ovi momci stradali,društvene mreže su preplavljene komentarima(alkohol,brza vožnja,ljetne gume…)a niko ne spominje “valovit”asvalt i rupe na ovoj krivini kao ni elektro stub koji je postavljen samo 1m od ceste a da je postavljen na propisnoj udaljenosti nesretni momci bi završili u barama vjerovatno sa nekom ogrebotinom.Moramo biti svijesni da smo svi mi ponekad brže vozili.

Kada je Federalni premijer bio čovjek rodom iz Vrnograča( rahmetli Hadžipašić)krenulo se sa sanacijom ove dionice i odradilo 4km od Kladuše prema Vrnograču i stalo pa se danas stalno spominje nekakva nova kategorizacija dionice da bi se nastavilo i tako već 7-8 godina dok ovih 4km polako urasta u šumu.


Ovim trotoarom svaki dan prođe nekoliko stotina mještana na posao i školu. Slika najbolje opisuje bezobrazluk opštinske, kantonalne i federalne vlasti. Ovo je znak koji upozorava da je divljač na putu ili možda nešto drugo. Ovo nije cvijeće već obični korov zbog kojeg djeca silaze na cestu, a isto je tako zimi od “nagrnutog” snijega, dok se u centru grada (Velike Kladuše) zimus tovario snijeg u kamione, a sad se cvijeće sadi. Možda djeca Trnova i Vrnogračke ulice ne zaslužuju “ulaz” u grad.


Nedavno sam u Sloveniji gledao radnike kako peru “mačije oči”na branicima a kod nas nema nijednog popravljenog pa čak ni onih koji su oštećeni prije nekoliko godina.Ovo je mjesto udaljeno 100-tinjak metara od područne škole Trnovi pa dijeco birajte ili na cestu ili u šumu a kako se ovuda vozi ja savjetujem “šumu”.

Nemojte nam čistiti “mačije oči”i onako ih nema pokosite i naspite oštećenja pored ivice asvalta običnim pijeskom barem toga obiluje ovaj kraj.

To što se ne kosi pored ceste ima i svoju lijepšu stranu.


I na kraju meni najlijepši dani kad idem na posao cestom bez ijedne rupe.


Samo malo pročišćenje korita rijeke Glinice bi popravilo prolaznost ove ceste kod radić Mosta, pa nam djeca iz autobusa ne bi gledala svakakve prizore u doba kiša.

/kladusa.net

Related posts