Vlasti Bihaća uputile su hitan zahtjev predsjedavajućem Vijeća ministara BiH Denisu Zvizdiću i ministru sigurnosti BiH Draganu Mektiću radi održavanja sastanka u vezi sa migrantskom krizom u tom gradu.
U vezi s ovim hitnim zahtjevom, razgovarali samo sa šefom kabineta gradonačelnika Bihaća Edinom Moranjkićem koji kaže da kada je u pitanju migrantska kriza, dakle od samih početaka, prije nekoliko mjeseci – kada je u Bihaću bilo samo par desetina migranata, upozoravali su na to da država treba reagovati, kao i da će taj broj da se povećava.
„Upozoravali smo i kada se broj povećao na 500, a sada se taj broj migranata povećao na preko dvije hiljade i još uvijek nema konkretnih poteza nadležnih institucija. Na terenu se još ništa nije poduzelo“, govori šef kabineta Moranjkić za Radiosarajevo.ba.
Gradonačelnik Šuhret Fazlić je u Sarajevu na početku ovog mjeseca imao sastanak sa predsjedavajućim Savjeta ministara Denisom Zvizdićem, ministrom Draganom Mektićem i ministricom za ljudska prava i izbjeglice BiH Semihom Borovac.
„Na tom sastanku su doneseni određeni zaključci u vezi s migrantima, u prvom redu za ove migrante koji su u ilegalnom statusu i bez nadzora u bivšem Domu penzionera, da će se izmjestiti, a da će naš Crveni križ koji hrani migrante od prvog dana dobiti inicijalna sredstva za svoj rad i da će se urgentno odrediti lokacija za uspostavu kampa koji će biti pod kontrolom Ministarstva sigurnosti“, rekao je šef kabineta grada Bihaća.
Moranjkić napominje da ni nakon 20 dana od tog razgovora nije urađeno ništa: „Mi smo uradili onoliko koliko je to u našem kapacitetu građani nam se ne osjećaju sigurno. Grad nema instrumente kojima može djelovati i voditi računa o ovom problemu. To može raditi Ministarstvo sigurnosti i mi želimo da preuzme svoju obavezu, zato smo odredili rok na vanrednoj sjednici.“
Gradska skupština Bihaća je 25. juna na vanrednoj sjednici donijela zaključak da Ministarstvo sigurnosti BiH u roku od sedam dana odredi privremenu lokaciju za smještaj ilegalnih migranata iz Bihaća.
“Kako bi pokušali izbjeći takve nepopularne poteze, Gradonačelnik i predsjedavajući Gradskog vijeća zatražili su ponovni sastanak u istom sastavu 07. jula, na kojem bi definirali konkretne mjere, nosioce aktivnosti, izvore sredstava i rokove za rješavanje problema koji su nastali u vezi s povećanim brojem ilegalnih migranata na području grada Bihaća. Ukoliko se opet ogluše na naš zahtjev i ništa ne poduzmu, ne preostaje nam ništa drugo nego da provedemo Zaključak Gradskog vijeća sa tematske sjednice, tj. da krenemo na protest pred sjedište Vijeća ministara BiH u Sarajevu”, napominje šef kabineta ovog grada.
On trenutnu situaciju naziva alarmantnom i napominje da mu je žao zbog ovoga što se desilo. „Nije ovo uvjetno ni za njih ni za građane Bihaća. Niko se ne osjeća ugodno”, napominje Moranjkić s nadom da će se ova situacija što prije riješiti i da će država Bosna i Hercegovina preuzeti svoju obavezu.