Farma muznih grla, koju je prije godinu dana u selu Čaplje, nadomak Sanskog Mosta, izgradio Hamdija Bilajbegović, Sanjanin koji već duže od dvije decenije živi i radi u švedskom gradu Malme, danas broji 50 grla i proizvodi znatne količine mlijeka za tržište.
Pored proizvodnje mlijeka, na njegovom imanju odvija se i proizvodnja stočne hrane na površini od 30 hektara.
Bilajbegović je u ovaj projekat uložio oko 200.000 maraka i počeo je s uzgojem 12 muznih grla, te proizvodnju postepeno uvećavao.
Iako se on još nije vratio da živi u BiH, kaže kako se ni u jednom trenutku nije pokajao što je kapital zarađen u inostranstvu uložio u rodnu zemlju.
“Proizvodimo mlijeko koje otkupljuje mljekara ‘Meggle’ iz Bihaća i zasad smo zadovoljni međusobnom saradnjom. U narednom periodu planiramo povećanje kapaciteta, kao i proizvodnju mesa za inostrano tržište”, kaže Bilajbegović.
Dodaje kako je ideja o izgradnji ovakvog poljoprivrednog gazdinstva u njegovoj glavi bila prisutna dugo godina, te da je prije godinu dana sazrelo vrijeme da zaživi u praksi.
Bilajbegović ističe kako je na njegovoj farmi zaposlena četvoročlana porodica iz Zenice, koja ima osiguran boravak u kući koja je izgrađena u blizini štalskih objekata.
“Moram reći kako sam se odmah na početku susreo s problemom pronalaska radnika koji bi radili na farmi, iako sam uz osiguran boravak nudio i platu od hiljadu maraka. Jednostavno, ljudi kao da nisu zainteresovani da rade”, kaže Bilajbegović.
Kaže kako se, naposljetku, poslije oglasa datog u medijima javila pomenuta porodica iz Zenice.
Ističe kako je nailazio na različite reakcije kada je započeo realizaciju svoje ideje, ali smatra da se uslovi za ulaganje u Bosni i Hercegovini ne razlikuju mnogo od onih u Švedskoj.
“Plašili su me domaćom birokratijom, ali moram priznati kako sam sve potrebne dozvole dobio vrlo brzo. To je znak da se i ovdje mijenja stav kada je riječ o ulaganju u privredu”, smatra ovaj poduzetnik.
Kaže kako ne sumnja u uspjeh svog projekta i uvjeren je u njegovu dugoročnu isplativost, ističući kako je došlo vrijeme da Bosanci i Hercegovci koji su u proteklim decenijama stekli kapital u inostranstvu počnu ulagati u ovu državu. – pišu Nezavisne.