Košarkašice BiH nakon 22 godine na EP!

Kakva drama i kakav happy end! Ženska košarkaška reprezentacija BiH savladala je danas Švicarsku u petom kolu kvalifikacija i tako osigurala plasman na Evropsko prvenstvo! Prvi put nakon duge, preduge pauze od 22 godine.

Naše igračice svoj ključni ovogodišnji susret u ruskom Orenburgu otvaraju polaganjem Courtney Hurt i prvim poenima naturalizovane Amerikanke u debitantskom nastupu za BiH.

No, ispostavit će se da je to ujedno bilo jedino vodstvo naše ekipe u prvoj četvrtini, Švicarkinje prave seriju za 2:5 i uglavnom održavaju blagu prednost. Zmajice su tek u dva navrata uspjele izjednačiti (5:5, 9:9), a prvih 10 minuta susreta je zaključeno uz minimalno vodstvo švicarskog sastava, 13:14.

Hurt novim ubačajem otvara i drugu četvrtinu, njenim poenima ponovo BiH ima prednost (15:14). Potom je uslijedila rezultatska klackalica, ekipe su se smjenjivale u vodstvu.

Na nešto osjetniju razliku naše košarkašice su se odlijepile poenima Matee Tavić za 23:20 u 14. minuti, ali ponovo dopuštaju Švicarkinjama mini-seriju, koje prave preokret za 24:23. Slijedi nova klackalica, da bi švicarska selekcija poluvrijeme zaključila ubačajem Flore Stoianov za vodstvo od 29:32.

Nakon odmora, Švicarska bolje otvara nastavak. Poenima nezadržive Evite Hermijard izabranice Demiena Leyrollesa vode 31:38, a zatim Emma Chardon povećava na 34:42 u 24. minuti. Ipak, vraćamo se u igru sjajnom serijom od 10-0, zaključno s ubačajem Courtney Hurt za vodstvo Zmajica od 44:42.

Poenima Melise Brčaninović, koja se razigrala u drugom poluvremenu, podižemo prednost i na 48:44, ali do kraja treće dionice Švicarkinje ipak uspjevaju izjednačiti (48:48).

Nervozan ulazak u posljednju četvrtinu evidentan je bio kod obje ekipe, ali naše djevojke su nešto preciznije i na krilima fantastične Hurt vode sa 58:52 šest minuta prije završetka. Ipak, serijom grešaka i loše organizovanih napada Zmajice dozvoljavaju rivalkama da priđu na 59:58.

Srećom, brzo vraćamo osjetniju prednost. Courtney Hurt pogađa dva teška šuta zaredom za 65:58 na minut i po prije kraja. Fora i Toumi potom smanjuju na 65:62, ali to je bilo sve od Švicarske.

U svom predzadnjem napadu promašile su Švicarkinje čak tri šuta (nakon dva ofanzivna skoka), a zatim napravile faul na Melisi Brčaninović. Kćerka legendarne Mare Lakić zatim pogađa dva bacanja za konačnih 67:62 i pobjedu! San je ostvaren! Vratili smo se na EP!

Izvor: Vijesti.ba/SC Sport