Vlada USK dala je zeleno svjetlo za zaduženje Kantonalne bolnice u Bihaću u iznosu od dva miliona maraka, kako bi se obezbijedili nesmetan rad i finansijska likvidnost ove zdravstvene ustanove.
Prema riječima kantonalnog premijera Huseina Rošića, radi se o zaduženju kojem oni pribjegavaju svake godine kako bi mogli uopšte funkcionisati.
“Evo, u posljednje vrijeme dobijam dopise od rukovodstva bolnice kako ponovo imaju probleme s dobavljačima i ovo je jedini način da se trenutna situacija prevaziđe”, rekao je Rošić.
Međutim, on je dodao kako konačnu odluku o zaduženju mora donijeti Skupština USK, ali da je pitanje da li će ona uopšte zasjedati zbog izborne kampanje i predstojećih općih izbora u BiH.
“Moram konstatovati kako je rukovodstvo bolnice ove godine zakasnilo s procedurom u vezi s kreditom i ne znam šta će se dešavati u narednom periodu s njihovim zahtjevom”, kazao je Rošić.
Direktor ove zdravstvene ustanove Smail Dervišević rekao je kako je finansijska situacija u Kantonalnoj bolnici alarmantna i teška, te se u velikoj mjeri odražava na normalno poslovanje.
“Višegodišnje akumuliranje troškova rezultiralo je u proteklim godinama nemogućnošću da se izmiruju dugovi prema dobavljačima, kao i tekući troškovi poslovanja. Sve je to često dovodilo do blokada računa i prinudnih naplata i s tim se svakodnevno susrećemo”, rekao je Dervišević.
On je dodao kako su takve situacije u proteklom periodu rješavane pozajmicama ili kreditima, pa se godinama stvarao začarani krug zaduženosti, a stari krediti se vrajaću novim. Ovaj problem su prije nekoliko mjeseci pokušali riješiti tako da Kantonalna bolnica podigne kredit u iznosu od 14 miliona maraka, kako bi se očistila sva dugovanja, ali prijedlog na kraju nije dobio odobrenje Skupštine USK.
Dodatni problem predstavlja i to što bolnica i dalje radi smanjenim kapacitetima, s obzirom na to da još nisu obnovljeni svi odjeli ove zdravstvene ustanove stradali u velikom požaru prije nešto više od dvije godine.
Dosad je u obnovu utrošeno oko tri miliona maraka, a prema procjenama za potpunu sanaciju potrebno je uložiti još toliko.
/nezavisne.com