Kada dođe do širenja krvnih žila, tad se pogoršavaju simptomi niskoga krvnog pritiska. To su vrtoglavica, zamagljeni vid, nepravilan rad srca (ili “preskakanje”), povećana žeđ, kratak dah, hladna, znojna i blijeda koža, pa i nesvjestica.
Ali u većini slučajeva niski pritisak koji se javlja kod mladih i zdravih ljudi, te uzrokuje umor, i nije nešto što treba zabrinjavati ako nije posljedica određene bolesti ili lijekova, te je najčešće dovoljno da se pacijent pridržava određenih mjera.
Prepoznaš li se u navedenim simptomima, ovo su neki od prirodnih načina na koje si možeš pomoći kod niskog krvnog tlaka.
Uravnoteži obroke, odnosno kloni se dijeta i prejedanja
Nepravilan unos hrane usporava dotok krvi pa ćeš se osjećati još umornijom i nedostajat će ti energije za normalno funkcioniranje, pa je važno prehranu organizirati kroz više manjih obroka tokom dana.
Jedi više kuhana jela i dodaj malo soli u hranu (ali umjereno!) kako bi potaknula žeđ
Pij više tekućine i jedi voće koje sadrži puno vode, kao što su lubenice i dinje – to će regulisari cirkulaciju i ublažiti probleme.
Pojačaj unos namirnica koje su bogate vitaminima B skupine
Naročito je važan B12 vitamin, te vitamin C, kalcij, željezo i bjelančevine. Preporučuju se zeleno lisnato povrće, naranče, banane, brokula, grah, suncokret, pšenične klice, cvekla, celer, krompir i suho voće.
Budi aktivnija
Vježbanje može pomoći da dovedeš pritisak u ravnotežu, ali nemoj s tim započeti naglo, da ne izazoveš suprotni efekt. Preporučuju se vježbe poput brzog hodanja, laganog trčanja, plivanja, umjerene vožnje biciklom i rolanja.
Izbjegavaj duga tuširanja toplom vodom
Znamo da je ovo vrlo teško, pogotovo u ovo doba godine, ali probaj se kratko tuširati jako toplom vodom pa zadnju minutu se isprati hladnijom, kako bi poboljšala cirkulaciju.