Kravica, nekadašnja zemljoradnička zadruga, mjesto je gdje je ubijeno više od 1.300 muškaraca na današnji dan.
Više od 1.300 srebreničkih Bošnjaka dovedeno je 13. jula 1995. u Kravicu, gdje su pogubljeni, a njihova tijela pronađena u masovnim grobnicama. 22 godine poslije, majke, sestre, supruge, potomci došli su da im odaju počast. Među njima je i Ramiza Gurzić. Suprug joj je ubijen u Kravici, dva sina na drugim lokacijama.
“Ovoliko godina boraviti bez njih, to je tužno i teško, ali moraš. Opet u meni ima nešto jače i sposobnije nego što sam ja, ali još sam sposobna da ovdje mogu doći”, kazala je Ramiza Gurzić.
I nije samo Kravica. Danas je obiđeno još 6 stratišta. Nova Kasaba, Orahovac, Petkovci, osnovna škola i brana, Branjevo, Pilice, samo su neka od mjesta gdje su u julu 1995. ubijani srebrenički Bošnjaci.
Advija Kabilović izgubila je oca i tri brata. Jedan od njih je doveden u Novu Kasabu u blizini stadiona i likvidiran sa ostalim srebreničkim muškarcima
“Moj brat je imao pramen. Dobio je ovdje bijeli pramen u 20. godini. Svi su ovdje koji su bili zarobljeni sjedili, čučali i sagnuti su bili i po tome su moga brata poznali”, rekla je Advija Kabilović.
U osnovnoj školi u Petkovcima dovedeno je 1.200 srebreničkih Bošnjaka, njih oko 800 je strijeljano na brani u istom mjestu. Među strijeljanima bio je i sin Kade Hotić. I danas na brani vidljivi tragovi masakra, čahure od ispaljenih metaka.
“Jedne prilike sam na brani nakupila pregršt čahura praznih i prevrtala čahure, možda je iz ove čahure pucano, možda iz ove, možda iz ove. O Bože možda je živ strpan negdje u jamu”, kazala nam je Kada Hotić iz Udruženja Majke Srebrenice.
Potresne priče i svjedočenja trebaju ostati u sjećanju, kako bi se stalno podsjećalo na stradanja Bošnjaka iz Srebrenice, poručuju u Organizacionom odboru za obilježavanje srebreničkog genocida. Samo istinom, poručuju, može se graditi pomirenje u BiH.
“Mi moramo biti uporni i očekivati tu pravdu koja je neopohodna za ove članove porodica kako bi mogli nastaviti dalje u izgradnju našeg društva i naših zajednica”, istakao je Refik Begić, član OO za obilježavanje godišnjice genocida.
A to znači procesuiranje svih koji su učestvovali u masovnim ubijanjima Srebreničana. Voljeli bi kažu posjetiti sva stratišta u današnjem danu, ali to je nemoguće jer je u ovom području pronađeno više od 80 masovnih grobnica i na stotine stratišta gdje su ubijani srebrenički Bošnjaci.