Zamjevi remizirali s Kazahstanom u Zenici

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je na Bilinom polju u Zenici napravila veliki kiks pošto je remizirala s Kazahstanom 2:2.

Dominirali su Zmajevi u prvom dijelu i promašili ogroman broj velikih šansi, a kazna stiže u 51. minuti kada se prekid igra pokazala opet kobnom po naš državni tim.

Očajno je odbrana reagovala na ubačaj iz kornera, a to je kaznio Kuat i pogodio za 0:1. U 74. minuti je Pjanić iz penala poravnao na 1:1. Pokušavali su Zmajevi u finišu doći i do preokreta, a do istog i stižu golom Menala nakon kornera u 86. minuti.

Kada se činilo da ćemo slaviti, u 95. minuti iz slobodnjaka za 2:2 pogađa Zainutdinov.

Utakmica je otvorena sjajnim kontranapadom Zmajeva, koji smo vidjeli u 2. minuti, a na kraju nakon ubačaja Kolašinca prema Džeki u posljednji tren reaguje Marochkin i izbija loptu u korner.

U 5. minuti je kolosalnu priliku imao Džeko, koji je na kraju šutirao preko gola sa pet metara… Nastavljena je dominacija Bosne i Hercegovine, koja je u 17. minuti imala novu veliku šansu, ali je i ona propuštena.

Pjanić je lijepo ubacio za Džeku, ali Dijamant je opet promašio metu neometan sa pet metara. Još jednom je loptu poslao preko gola, ali je potom dobio podršku i ovacije s tribina.

Nedugo nakon toga prijetio je i Kolašinac, ali je i on šutirao pored gola na kojem stoji Shatskiy. Uspio je Kazahstan nakon pola sata da se oslobodi pritiska Zmajeva, ali im u 34. minuti poklanjaju jednu loptu i BiH ima novu šansu. Ipak, upropastio ju je lošim dodavanjem Pjanić, koji je poslao prejaku loptu ka usamljenom Džeki…

Ogromnu priliku je u 36. minuti imao i Demirović, izašao je pred Shatskog, ali golman Kazahstana zaustavlja njegov šut nogom. Dvije minute prije odlaska na odmor svoj šut je još jednom oprobao Nalić, ali je loptu sa 20 metara poslao nebu pod oblake.

Nove dvije šanse za BiH vidjeli smo u sudijskoj nadoknadi. Prvo je izblokiran Cimirot, a onda pored gola šutira Kolašinac.

Do kraja prvog dijela ostalo je 0:0, a na pauzi je u svlačionici morao ostati Kolašinac, koji nije mogao nastaviti meč zbog povrede. Na teren je Petev poslao Ćivića.

A na startu drugog dijela veliki šok na Bilinom polju. U 51. minuti Kazahstan je izveo korner, očajno je reagovala naša odbrana i Kuat je postigao gol za 0:1.

Veliki je to šok bio za Zmajeve, koji nisu mogli da se oporave i naprave pritisak na gol Kazahstana, ali gosti im u 71. minuti poklanjaju najbolju moguću priliku. Marochkin prilikom jednog prekida ruši Džeku u kaznenom prostoru dok još lopta nije ni stigla u isti, a sudija Frid pokazuje na kreč.

Odgovornost je preuzeo Pjanić i pogodio za 1:1, te tako vratio Zmajeve u utakmicu!

Oprobali su potom svoje udarce s distance Džeko i Vassiljev, ali nije bilo promjene rezultata, a u 82. minuti novu ogromnu šansu propušta Džeko, koji definitivno nije imao svoju noć.

U 84. minuti BiH dolazi do drugog gola. Pjanić je sjajno izveo korner i pronašao rezervistu Menala, koji glavom trese mrežu Kazahstana za 2:1.

U 95. minuti je dosuđen slobodnjak za goste na ivici kaznenog prostora, a Zainutdinov pogađa za konačnih 2:2…

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo:

Bosna i Hercegovina – Kazahstan 2:2 (Pjanić 74’p, Menalo 86′ / Kuat 51′, Zainutdinov 90+5′)

Stadion Bilino polje. Gledalaca. 5.000. Sudija: Yigal Frid (Izrael). Žuti kartoni: Hadžikadunić, Džeko (BiH); Zainutdinov, Marochkin, Vassiljev (Kazahstan).

BiH: Šehić, Kolašinac (od 46. Ćivić), Ahmedhodžić, Saničanin, Hadžikadunić (od 67. Menalo), Stevanović, Cimirot, Nalić (od 54. Gojak), Pjanić, Demirović (od 79. Prevljak), Džeko.

Kazahstan: Shatskiy, Vorogovskiy (od 84. Taykenov), Maliy, Marochkin, Bystrov, Kuat, Logvinenko, Tagybergen, Vassiljev (od 83. Orazov), Zhukov i Shushenachev (od 57. Zainutdinov).

Izvor: Vijesti.ba / SCsport