Krajiški dragulj polako vraća stari sjaj

Srednjovjekovne utvrde i gradovi, manje ili više očuvani, prošarali su pitomo i prelijepo područje Cazinske krajine, podsjećajući na minula vremena koja su imala burne tokove u ovom kraju. Općina Cazin ima više takvih utvrda gradova.

Ostrožac, stara utvrda i zamak, pravi je dragulj među njima. Najduže je nastanjivan, najčešće obnavljan, dotjerivan tokom svih razdoblja, jer su ga oni koji su njime gospodarili svom ukusu i potrebama prilagođavali.

Struja i internet

Ova velika utvrda, sagrađena još prije turskog vakta, u čijem se sastavu nalazi i dvorac Lothara von Berksa, sagrađen početkom 20. stoljeća, proglašena je nacionalnim spomenikom BiH i pravi je magnet za turiste, piše Avaz.

Zahvaljujući angažmanu rukovodstva Kulturnog centra Cazin, koje uz ulaganje vlastitih sredstava uspijeva osigurati i određenu podršku s viših nivoa vlasti, Stari grad Ostrožac i dalje odolijeva zubu vremena. U posljednjih godinu dana urađeni su brojni zahvati na očuvanju njegovih zidina i kula, modernizaciji objekta i unapređivanju njegove turističke ponude.

Tako su priključeni električna energija, internet, postavljen videonadzor, napravljena suvenirnica, klupe, postavljene informativne table… Očišćen je Berksov dvorac, tako da se može ući u podrumske prostorije, prostor kapelice, sobu za pozorišne predstave. Očišćen je i pojas oko vanjskih zidina i napravljena je trim-staza u dužini od 600 metara. Na srednjovjekovnom dijelu Starog grada konzervirano je nekoliko zidova.

– Odrađeni su i svi premjeri na Berksovom dvorcu, tako da očekujemo da uskoro bude gotov projekt, koji će obuhvatiti renoviranje i adaptaciju tog dijela Starog grada – kaže Muhamed Dervić, direktor Kulturnog centra.

Grb BiH

I u ovoj godini nastavljaju s radovima na krajiškom turističkom dragulju. Osim na Berksovom dvorcu, značajni će biti i radovi na srednjovjekovnom dijelu Starog grada i njegovog stavljanje u funkciju, kako bi se omogućilo sve većem broju turista da nesmetano obiđu i taj dio, koji još nije potpuno dostupan. Radit će se i na osvjetljenju cijelog Starog grada, a planirani su i radovi na tabiji 1, na čijem se krovu nalazi grb BiH.

Kolonija, dernek, sijelo…

– U prošloj godini bilo je mnogo kulturnih dešavanja u Starom gradu – od Kolonije skulptora, Prvomajskog derneka, Krajiškog sijela, folklornih i književni susreta, do motorijada, svadbi, vjenčanja i snimanja spotova. U ovoj godini već imamo i drugih zahtjeva, a sva sredstva prikupljena od ovih aktivnosti ulažemo u radove na očuvanju ovog impresivnog zdanja – objašnjava Dervić.

Izvor: krajina.ba

Related posts