KAKO PREŽIVJETI DANE KARANTENE: SAČUVAJTE MIR U KUĆI

Svaka žena koja ima porodicu zna koliko je teško organizovati život u četiri zida kada su svi ukućani non-stop tu, posebno ako se živi u manjem stanu i bez pristupa dvorištu. Paralelno dok mame i tate pokušavaju profesionalno da obavljaju svoj posao na daljinu, potrebno je pomno pratiti kada je kom školarcu čas iz kog predmeta, šta se ima za domaći, pobrinuti se da mlađa djeca imaju čime da se zabavljaju, svakom na vrijeme dati doručak, ručak, užine, a još ako je tu i kućni ljubimac…

Kad se završi sa dnevnim obavezama, slijedi faza pripreme večere i ručka za sutra, pranje sudova, veša, pa pomno ribanje svih površina od poda do plafona. Mnoge majke i očevi već danima ne staju do kasno u noć. Jasno vam je da se tako ne može živjeti na duže staze. Zato je vrijeme da napravite reorganizaciju svog života, kako bi vam svima bilo lakše i ljepše, a i vi odrasli imali malo vremena za sebe kada ćete samo da uživate ili makar na miru popijete svoju omiljenu kafu.

Reorganizacija prostora

Tokom vikenda napravite zajedničku radnu akciju tokom koje ćete skloniti ili izbaciti sve što u ovom trenutku predstavlja višak. Potrudite se da svakom članu porodice napravite vlastiti mali radni prostor, a za manju djecu njihov prostor za igru. Recimo, možda će vam biti zgodnije da napravite izuzetak i djeci zbog škole TV prebacite u njihovu sobu, kako biste vi u dnevnoj sobi sebi napravili radni kutak. Zajedničke prostorije uredite tako da sve što vam je neophodno bude lako dostupno, ali insistirajte na tome da svaka stvar uvijek mora da se vrati na svoje mjesto.

Oaza mira

S obzirom na to da su sada svi ukućani tu, nije uopšte neouobičajeno da postoje trenuci tokom dana kada poželimo malo da se osamimo i posvetimo svojim ličnim potrebama. Opuštanje uz knjigu, omiljenu muziku ili druženje preko video-poziva sa prijateljima i porodicom mogu biti oni momenti koji će nam pomoći da se osvježimo i napunimo baterije.

Raspodijela obaveza

Da bi život svima bio lakši i da bi bilo što manje nervoze, moraju da se uvedu neka pravila. Prije svega, svako mora da preuzme dio odgovornosti i kućnih poslova na sebe i pomaže drugima. Manja djeca mogu da prebrišu prašinu ili podove. Starija da operu sudove ili uključe veš mašinu, prošetaju kućnog ljubimca ili oribaju kupatilo. Napravite jasan plan šta je čiji zadatak. Na taj način vaša djeca neće samo gledati u ekran, a ako ste vi sretni i zadovoljni, biće i oni, posebno što ćete moći da im posvetite pažnju i vrijeme za ljubav, razgovor i igru.

Zajedničko vrijeme

Tokom ove situacije, važno je da razgovaramo o svemu i damo mogućnost svakom članu porodice da kaže kako se osjeća i šta ga muči. Naravno, bitna je i zabava i uživanje u zajedničkim aktivnostima, od igranja igrica, preko serija, pa do čitanja knjiga naglas ili plesanja uz dobru muziku. Da biste imali što bolju komunikaciju su partnerom, gledajte da svakog dana izdvojite trenutak za zajednički ritual ispijanja kafe uz “čašicu razgovora” na razne ozbiljne i neozbiljne teme.

Izvor: Avaz.ba

Related posts