Izetbegović: Nećemo pristati na odlazak stranih sudija, nikakvi ultimatumi nas neće na to natjerati

Oni smatraju da iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao sa švedskog stola, imaju pravo uzimati ono što im odgovara, a odbacivati ono što im se ne sviđa, kaže Izetbegović .

Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović je, komentirajući posljednju najavu blokade rada institucija države Bosne i Hercegovine iz entiteta RS, kazao da politički zvaničnici iz tog bh. entiteta, predvođeni Miloradom Dodikom, već 15 godina izazivaju krize u BiH te da se taj trend pojačava, piše Faktor. 

– Oni smatraju da iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao sa švedskog stola, imaju pravo uzimati ono što im odgovara, a odbacivati ono što im se ne sviđa. I mi bismo rado izabrali zemlju bez entitetskih podjela, parlamentarne procedure bez entitetskog glasanja, imenovanja bez pariteta koji su redovno na štetu najbrojnijeg naroda, ali Dejtonski mirovni sporazum je prihvaćen i potpisan takav kakav je. I primjenjivat će se u cijelosti. Ustavni sud s neovisnim i profesionalnim stranim sudijama je neophodan ovoj zemlji i nikakvi ultimatumi niti blokade nas neće natjerati da se odreknemo tog mehanizma – kazao je Izetbegović za Faktor.

Istovremeno zvaničnici iz entiteta RS tvrde da su strane sudije u Ustavnom sudu BiH pristrasne, odnosno da su „uvijek uz Bošnjake“. Te tvrdnje su, ocjenjuje Izetbegović, besmislica.

– Pogledajte samo trenutni saziv inozemnih sudija u Ustavnom sudu BiH – Italijan, Moldavac i Makedonka. Po kojem osnovu bi bili pristrasni, naročito u korist bošnjačke, odnosno muslimanske strane, kako nas naziva Milorad Dodik? To su sudije profesionalci, referentni i stručni ljudi koji mogu biti pristrasni samo u korist Ustava BiH i vladavine zakona u ovoj zemlji – izjavio je Izetbegović.

Prokomentirao je Izetbegović i mogućnost usvajanja novog zakonskog rješenja, koje bi podrazumijevalo odlazak stranih sudija iz Ustavnog suda BiH.

– U ovom trenutku je potpuno neprihvatljivo, a pitanje je da li će ikada biti prihvatljivo. To je naprosto ustavna kategorija, kao, recimo, entitetsko glasanje. Možemo se jednoga dana, nekad u daljoj budućnosti, eventualno dogovoriti da ovo dvoje riješimo u paketu – kazao je predsjednik SDA.

Ovakvom politikom zvaničnika iz entiteta RS se, pojašnjava Izetbegović, nanosi već dugo šteta svim građanima BiH, ali ta šteta, dodaje, mnogo teže pada stanovnicima RS. 

– Federacija je ekonomski jača, sam Kanton Sarajevo ima jaču ekonomiju od RS, plaće i penzije su nešto više, dug po glavi stanovnika je bitno niži, skoro 90 posto stranih investicija i turista dolazi u ovaj entitet. Politika koju pokušava voditi rukovodstvo RS kontinuirano nanosi štetu i patnju građanima ovog entiteta – zaključuje Izetbegović.

Izvor: Avaz.ba

Related posts