Bosna i Hercegovina pobijedila Estoniju

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je prvu pobjedu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2022. godine.

Izabranici selektora Bilala Šumana u trećem meču u kvalifikacijama večeras su u Bugojnu savladali selekciju Estonije sa 21:19 (12:9). No, uprkos pobjedi rukometaši BiH ne mogu biti zadovoljni ishodom, s obzirom na to da su u prvoj utakmici poraženi od Estonije s tri gola razlike te nakon ovog dvomeča imaju lošiji skor od večerašnjeg protivnika u slučaju istog broja bodova na kraju kvalifkacija.

U prvom poluvremenu igrali se izjednačeno prvih petnaestak minuta, a onda je bh. selekcijom serijom od 3:0 došla do tri gola prednosti, koji je uspjela sačuvati do odlaska na odmor.

Prve minute drugog dijela pripale su gostima koji uspijevaju da za samo tri minute dođu do izjednačenja. Ipak, reprezentacija BiH nije dozvolila potpuni preokret te je napravila novu seriju za vodstvo od tri gola, a u 55. minuti, nakon nekoliko grešaka gostiju koji su imali i igrača više, povećava vodstvo na pet golova. Kada se očekivala sigurna i ubjedljiva pobjeda Šumanovih izabranika uslijedilo je nekoliko grešaka u napadu bh. tima, a Estonci su sa dva brza kontranapada došli ponovo na tri gola zaostatka. U finišu meča BiH je preko Perića imala priliku da ponovo dođe do četiri gola razlike, ali je promašio gol sa sedam metara, a Estonci su u posljednjim sekundama preko Grištšuka poentirali i smanjili na konačnih 21:19.

Najefkasniji u reprezentaciji BiH bili su Marko Panić i Josip Perić sa po četiri te Alen Ovčina i Nikola Prce sa po tri gola, a kod Estonije Karl Toom i Kaspar Lees sa po četiri pogotka.

Reprezentacija BiH nakon tri meča ima dva boda, koliko i Estonija i Austrija, dok je Njemačka vodeća sa osam bodova iz četiri meča.

Naredni susret BiH igra 8. marta kada dočekuje selekciju Austrije.

Izvor: Vijesti.ba / FENA