Nakon niza manjih zemljotresa građani Bosne i Hercegovine ne treba da budu zabrinuti jer je mala vjerovatnoća pojave jačeg zemljotresa na ovom području, kazao je za Anadolu Agency (AA) Ivan Brlek, seizmolog Centra za seizmologiju Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Međutim, kako je kazao, prema njihovim proračunima, u periodu od 100-200 godina možemo očekivati nešto jači i razorniji zemljotres, maksimalne magnitude do 6,7 Richtera na području Banja Luke ili Hercegovine. Zemljotres te jačine može prouzrokovati popriličnu materijalnu štetu sa ljudskim žrtvama.
U posljednjih par dana zabilježeno je, što je, istakao je, čista koincidencija, više zemljotresa na području Hrvatske, BiH i Srbije.
“Radi se o manjim zemljotresima koji su česta pojava na ovom području. Znači, manji zemljotresi koji dovode do uznemiravanja stanovništva ali ne izazivaju materijalne štete. Mi skoro svaki dan bilježimo neki zemljotres na području BiH ili u okruženju tako da to nije rijetka nego je česta pojava. Na području BiH svaki treći dan desi se neki manji zemljotres”, naglasio je Brlek.
Dakle, stotinjak zemljotresa na godišnjem nivou bude zabilježeno na području BiH. Pitanje koje brine građane, prema njegovim riječima, jeste da li je to najava nekih novih podrhtavanja tla.
“Međutim, ta seizmička energija koja se oslobađa putem tih manjih zemljotresa čak umanjuje vjerovatnoću odnosno pojavu jačih i razornijih zemljotresa. Prema našoj evidenciji ne očekujemo u skorije vrijeme neki jači zemljotres osim ovih malih koje bilježimo skoro svaki dan”, poručio je Brlek.
Međutim, rekao je, da niko sa sigurnošću ne može reći da li će sutra biti neki zemljotres.
“U nekom dužem periodu, od 50 do 100 godina, na ovom području može se očekivati jači zemljotres. Konkretno kada je Sarajevo u pitanju, tu svake dvije-tri godine bude manji zemljotres i onda se to stiša. I to će trajati ko zna dokle”, rekao je Brlek i dodao da nema potrebe da građani budu u strahu i panici.