Šumsko privredno društvo Unsko-sanske šume, koje gospodari najvećim resursom koji ovaj kanton posjeduje, već godinama ostvaruje višak dobiti koji Vlada preusmjerava shodno zahtjevima budžetskih korisnika.
Zaprepašteni smo
Tako je 2015. godine oko dva miliona maraka uloženo u otkup Drvne industrije Sanica iz stečaja, već godinama se iz Šuma USK-a odvaja i za borački stambeni fond. Svake godine se dijeli i dobit u Skupštini USK-a po općinama, što opozicija naziva projektom “predizbornih puteva i putića”, a ove godine značajna sredstva iz Šuma idu u “rupu bez dna” – Kantonalnu bolnicu u Bihaću koja je u dubiozi od dvadesetak miliona maraka.
Nakon što je usvojen budžet USK-a za 2018. godinu, ta su sredstva postala operativna, a premijer Husein Rošić je na 178. sjednici Vlade potvrdio da će iz dobiti Šuma ići značajna sredstva za pomoć bolnici.
Vlada je donijela Odluku o usvajanju Programa o utrošku sredstava i privremeno je produžila “život na aparatima” bolnice.
– Odlukom o transferu za zdravstvo KB “Dr. Irfan Ljubijankić” Bihać stvoreni su uvjeti da se ovoj zdravstvenoj ustanovi početkom naredne sedmice uplate dva miliona maraka, od čega se 1,2 miliona odnosi na sredstva iz dobiti JP Unsko-sanske šume. Ovim će centralna zdravstvena ustanova na području Unsko-sanskog kantona sanirati dio dugovanja i osigurati pacijentima usluge koje trebaju, pojasnio je premijer Rošić.
Iako je svima jasno da su Šume USK-a finansijska kičma Kantona, prvi put se čuo i glas radničkog sindikata ovog preduzeća.
Naime, radnici su ogorčeni što njihova zarađena sredstva idu u krpljenje svačijih rupa i dubioza, te tvrde da će na ovaj način dovesti njihovu firmu u težak položaj.
– U ime radnika i sindikata ŠPD USK Šume, izražavamo zaprepaštenje premijerovim izjavama da će iz Društva povući ostatak sredstava radi finansiranja bolnice. Naš sindikat se još 2017. godine solidarisao sa situacijom i pristao na isplate umanjene satnice sa ciljem da se stabilizuje preduzeće, a znamo da je uposlenima u Kantonalnoj bolnici uvećana plata za 25 posto, saopćio je Sindikat šumarstva, prerade drveta i papira USK-a.
Oni su zaprijetili obustavom proizvodnje i štrajkom radnika Društva, te traže hitno usklađivanje plaća i naknada radnika Društva USK Šume, te osiguranje njegove dugoročne stabilnosti prije poduzimanja ikakvih ulaganja u druge projekte koji se ne tiču direktno ove oblasti. Ono što zabrinjava jeste činjenica da su radnici zadnja odbrana preduzeća od sve većih pritisaka i finansijskih zahtjeva iz vlasti.
Novi radnici
– Poštujem stav Sindikata. Njihov dopis je proizišao iz nezadovoljstva što dobit iz 2016. godine ide u Kantonalnu bolnicu. Međutim, osnivač je taj koji odlučuje o dividendi. Mislim da je i Sindikat u pravu u nekim stvarima, a pogotovo u tome da su oni pristali na isplatu umanjene satnice da bi se solidarisali sa stanjem u firmi i dogovor je bio da im se, ako se sustigne zaostatak u proizvodnji (a zaostatak se desio zbog neimenovanja NO u prva dva mjeseca, op.a.), isplati planirana satnica. Međutim, to se nije desilo, a dobit ide u Kantonalnu bolnicu. Istovremeno, u bolnici sebi povećavaju plate. U tom dijelu ih apsolutno razumijem, prokomentarisao nam je stavove Sindikata direktor Šuma Haris Mešić.
Sindikat upozorava na još jednu stvar. Naime, jedino je Unsko-sanski kanton usvojio izmjene i dopune Zakona o šumama, čime se automatski stiče nadležnost nad dosadašnjom Kantonalnom upravom za šumarstvo. Prema tome, u ovoj godini očekuju da će im biti prebačeno 90 bivših radnika iz Kantonalne uprave. Sve to Šume moraju isfinansirati ako uspiju napraviti korektan odnos sa osnivačima.
/oslobodjenje.ba