Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine sastali su se danas u Sarajevu sa predsjednikom Evropskog vijeća Donaldom Tuskom. Na sastanku je razgovarano o evropskom putu BiH te izazovima sa kojima se naša zemlja suočava na tom putu.
Uprkos izazovima i otporima koji su postojali, u protekle tri godine je BiH, ističe predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, napravila velike pomake.
– U porastu izvoza i padu broja nezaposlenih smo prvi u regionu. Kreiramo oko 15.000 radnih mjesta svake godine. Po osnovu direktnih i indirektnih poreza ubirali smo nekoliko milijardi KM preko onoga što je bio plan. BiH i ovakva kakva jeste konstituirana ipak može. Glavni infrastrukturni bum tek očekujemo jer za njega su ostvareni svi planski, finansijski i zakonski okrivi. Mislim prije svega na Koridor Vc, za koji je skoro u potpunosti zaokružena finansijska konstrukcija – kazao je Izetbegović.
Razgovarano je, ističe Izetbegović, i o otvorenim pitanjima u regionu, poput izgradnje Pelješkog mosta.
– Ja sam zamolio gospodina Tuska da nam pomogne da nađemo obostrano prihvatljivo rješenje za izgradnju Pelješkog mosta, ono koje će zadovoljiti hrvatske interese i htijenja, ali i bosanska prava po UNCLOS-u. Ništa ni više ni manje od toga – izjavio je predsjedavajući Predsjedništva BiH.
Evropski iskoraci
Izetbegović je konstatirao da je BiH ostvarila značajne iskorake na evropskom putu zahvaljujući britansko-njemačkoj inicijativi, koju je kasnije prihvatila i Evropska unija (EU).
– Na taj način smo ostvarili značajne iskorake. predali smo aplikaciju 2016. godine, pripremili i usaglasili odgovore na Upitnik i predali ga. Na Upitniku je radilo preko 1.000 aktera, preko 200 sjednica je održano, odgovorili smo na svih 3.242 pitanja konsenzusom. BiH, kada je u pitanju evropski put, može da se kreće. Očekujemo pozitivno mišljenje Evropske komisije. Odgovorit ćemo i na dodatna pitanja i nadamo se da ćemo do krjaa 2018. godine dobiti status kandidata – poručio je Izetbegović.
Izetbegović je izjavio da se BiH nalazi na psihološkoj raskrsnici, ali da postoji samo jedan put, onaj evropski. U prilog tome ide i nova Strategija EU za Zapadni Balkan.
– U sljedećih deset godina BiH ima šansu postati stabilna i prosperitetna evropska država, ali za to nam je potrebna podrška prijatelja – izjavio je predsjedavajući Predsjedništva BiH.
Predsjednik Evropskog vijeća Donald Tusk je iskazao zadovoljstvo zbog boravka u Sarajevu.
– Što se tiče predstojećeg Samita EU-a u Sofiji, on treba biti prilika kojom će se potvrditi evropska perspektiva za cijeli Zapadni Balkan. EU je najveći partner zemljama Zapadnog Balkana i to je isto tako u slučaju BiH. Preko 70 posto izvoza ide na tržište EU-a – kazao je Tusk.
Najavio je da će se na Samitu pokušati unaprijediti program povezivanja ljudi.
– Želimo da uvežemo Balkan i EU kroz konkretne projekte – dodao je Tusk.
Predsjednik Evropskog vijeća je naglasio da je saradnja u oblasti sigurnosti jako bitna te da će i ta saradnja biti dio razgovora u Sofiji 17. maja.
– Mi smo spremni da ispunjavamo naša obećanja. Kao prijatelji imamo obavezu da vam kažemo ono što nas brine. Jedno od takvih pitanja je izborna reforma i EU želi da se ovaj trenutni zastoj riješi. Međuetničke i međureligijske tenzije samo donose probleme. Pomirenje je moguće, čak i među zakletim neprijateljima – izjavio je Tusk.
Čović o Pelješkom mostu i Izbornom zakonu
Član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić je poručio da BiH treba ohrabriti prijatelje iz EU-a vođenjem odgovorne politike.
– Mi treba da im damo argument, sa više optimizma i manje sukoba zajednički nastupiti. Sa takvim pristupom ćemo pomoći prijateljima da nama pomognu – izjavio je Ivanić.
Član Predsjedništva BiH Dragan Čović je istaknuo da je Tusk prijatelj BiH i da u vezi sa tim postoji konsenzus u našoj zemlji. Dodao je da je evropski put jedini put za BiH, a ponovo je iskoristio priliku da podsjeti kako je izmjena izbornog zakonodavstva jedna od prioritetnih obaveza BiH u predstojećem periodu. S druge strane, protiv je razgovora o izgradnji Pelješkog mosta tokom sastanaka sa evropskim zvaničnicima.
– Pitanje Pelješkog mosta je pitanje Republike Hrvatske, a ne pitanje BiH. Ja bih zamolio da ta pitanja ne stavljamo na dnevni red kad nam dolaze prijatelji jer time ne pomažemo sebi, niti izgradnji tog projekta. Pelješki most je od interesa za BiH i mi ga kao takvog podržavamo – izjavio je Čović.
faktor.ba