Kvalifikacije za SP: Belgija raspršila Zmajevima snove o plasmanu na Mundijal

Fudbalska A reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Belgije sa 3:4 u derbiju 9. kola grupe H kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2018. godine.

Ovim porazom Zmajevi su izgubili sve šanse za plasman na Mundijal koji će se naredne godine igrati u Rusiji.

Belgija je odlično otvorila utakmicu i već u 4. minuti stigla je u vodstvo. Smušenost odbrane Zmajeva iskoristio je Meunier i zakucao loptu iza leđa nemoćnog Asmira Begovića.

Bila je to ujedno i prva prilika na utakmici. Ipak, šok nije dugo trajao, a Zmajevi su ubrzo uspostavili ravnotežu, a gostujućem golmanu prijetili su Medunjanin i Džeko. No, rezultat se nije mijenjao do 29. minute.

Tada je Džeko probio lijevu stranu, pokušao ugroziti gol Courtoisa, ali je lopta na drugoj stativi došla do Medunjanina, koji je sam, neometan sa dva metra ubacio loptu u mrežu.

Slavlje na tribinama nije se ni stišalo, a Zmajevi su došli do preokreta. Begović je degažirao loptu, Belgijanci su bili smušeni, a to je iskoristio Edin Višća, koji je izašao sam pred Courtoisa i rutinski pogodio za 2:1.

Do kraja prvog poluvremena gosti su zaprijetili u 42. minuti, ali je sjajni Begović sa dvije fenomenalne intervencije spasio naš gol.

Belgijanci su u nastavku krenuli po izjednačenje, a u 50. minuti u samo nekoliko sekundi imali su nekoliko velikih prilika. Zmajevi su se tada uspjeli odbraniti.

No, devet minuta kasnije nije bilo spasa za Zmajeve. Carrasco je promiješao našu odbranu, a njegov udarac odbranio je Begović. Ipak, na odbijenu loptu natrčao je Batshuayi i pogodio je za 2:2.

Novi šok za Zmajeve uslijedio je u 68. minuti kada je Vertonghen nakon serije kornera iskoristio novi kiks naše odbrane i pogodio za preokret.

U 79. minuti kombinovali su Džeko, Ibišević i Duljević. Bivši kapiten Sarajeva ubacio je u peterac, a Ibišević glavom šutirao pored gola. Dvije minute kasnije pokušao je i Džeko, ali je Courtois odbranio njegov pokušaj. Nakon kornera Đumić je pogodio za 3:3 i vratio nam nadu za pobjedu.

Ipak, već u narednom napadu Belgija je ponovo povela. Još jednu grešku odbrane Zmajeva iskoristio je Carrasco i pogodio za konačnih 3:4.