Od kada zna za sebe, tehnologija je bila osnovna okupacija i polje interesa. Sve je počelo od igranja igrica, a dječja znatiželja dovela ga je skoro pa do vrha svijeta informacijsko tehnoloških nauka. U razgovoru za Klix.ba Tarik ističe kako je, još dok je igrao igrice, bio zainteresovan o njihovom kreiranju, načinu funkcionisanja. Čitav njegov pogled na tih nekoliko minuta igre bio je drugačiji nego kod njegovih vršnjaka.
“Zanimalo me je kako sve to funkcioniše i kako se igrica kreira. Od toga sam se počeo više zanimati za informatiku. Prije tri godine sam se upisao u School & School i nakon godinu dana izašao sam na prvi Microsoft ispit (MTA) i već tada je krenula priča o certifikatima i stjecanju određenih stepena znanja”, govori Tarik.
Kada je došao u School & School prvo je bio na IT arhitekturu, nakon čega je prešao na software, preciznije, IT administraciju gdje je vježbao i pripremao sebe za ispite koji su dolazili. Dok su njegovi prijatelji igrali planetarno poznati Fortnite, on je istraživao IT svijet.
Dok su drugi igrali igre, on je istraživao kako su napravljene
“Moji prijatelji su igrali Fortnite, družili se, imali neki ’normalan’ život dok sam se ja posvetio IT-u. Jednostavno, moji dugometražni ciljevi za mene su bili bitniji od trenutnog zadovoljstva. Kada sam počeo polagati jedan po jedan certifikat, nisam bio svjestan šta ustvari oni zaista predstavljali, ali ni danas ne znam istinsku njihovu vrijednost. Težim ka tome da budem IT arhitekt i administrator za nekih deset godina i to je sve”, kazao je skromno Tarik.
Tarik Lika s profesorom Adijem Muslićem (Foto: E. M./Klix.ba)
Njegova majka Erna kazala je da je njegov interes za većim dostignućima u informatici primijetila u 5. razredu kada mu je bilo predosadno na časovima informatike. Dodala je da je odličan učenik, s 5.0 prosjekom i u drugim predmetima te da u slobodno vrijeme igra košarku, druži se s prijateljima, putuje…
“Kako sve to stiže ni sama ne znam, ali uglavnom stiže. Tarik nema nikakvog pritiska od nas, jednostavno sam želi da ide naprijed i mi smo mu tu samo kao podrška”, kazala je Tarikova majka.
BiH ne posvećuje dovoljno pažnje IT stručnjacima
Za posljednji ispit MCSA-Device Enterprise pripremao se nepuna tri mjeseca, a jedino pitanje koje je sebi postavio jeste šta će biti ako padne.
“Samo sam razmišljao o tome šta će biti ako padnem, a kada sam položio, bio sam sretan, ali nisam znao šta se zaista desilo. Bila su to čudna osjećanja i danas su takva”, izjavio je Tarik uz napomenu da želi postati MCSE expert.
Interesovalo nas je i kakve su Tarikove želje i ambicije u narednom periodu s obzirom na to da će uskoro upisati srednju školu, a potom i nastaviti studij na fakultetu. Odlazak iz BiH, opravdano, je otvorena opcija.
“Loše je što mladi odlaze, oni su budućnost države, ali mislim da ima razloga. Informacione tehnologije se ovdje ne cijene, ali ako se stvari ne promijene i ja planiram otići negdje gdje će me cijeniti. Ima dosta stvari koji se mogu raditi s ovim znanjem, zavisno od prilika koje budu dolazile to ću i probati, ali ne vidim se na nekom standardnom poslu i uz standardno radno vrijeme”, pojasnio je naš sagovornik.
Majka Erna pred velikim je izazovom kao i Tarik. S obzirom na njegovo trenutno znanje, ne znaju u koju školu bi ga upisali, a odgovor na to pitanje nema ni naš IT stručnjak. Najveći je problem što niko ne razumije vrijednost onoga što je postigao, osim osoba iz IT svijeta.
“Sada trenutno ne znamo u koju srednju školu da ga upišemo, a da njemu ne bude dosadno. Imamo još godinu i po da razmislimo o tome zajedno. Međutim, koliko god ružno zvučalo, ali ja Tarika ne vidim ovdje, ako se stvari ne promijene. To što je on sada, negdje u svijetu će se puno više cijeniti. Njegova osnovna škola i direktori su divni, oslobode ga nastave pred ispite kada je to potrebno, ali niko zaista nije svjestan koliko je drugačiji od druge djece. Sve što je bilo mladih IT stručnjaka je otišlo van BIH da rade i puno su više cjenjeniji i plaćeniji”, govori Erna.
Muslić: Tarik je uvijek želio još i još uvijek želi ići dalje
Ponosan je i Tarikov profesor škole School & School Adi Muslić koji je kazao da ova škola za cilj ima pronalaženje genija, a da je Tarik jedan od njih koji je u veoma kratkom periodu od tri godine napravio izuzetno visoke rezultate u IT sektoru.
Adi Muslić i Tarik Lika (Foto: E. M./Klix.ba)
“U školu je došao prije tri godine i bio je istraživački nastrojen. Nije se libio reći da predavanje nije uredu, da mu neke stvari nisu jasne. Jako brzo je prešao hardware i na prirodan način došao do mjere da mu programiranje i IT nije obaveza već ljubav i strast. Tarik odbija odmor, a polaganje certifikata bila je samo ideja. Međutim, nakon prvog položenog certifikata kada je Tarik položio ispit za Microsoft Technology Associated, kazao je da želi ići dalje i to je pravi blagoslov”, kazao je Muslić.
Dodao je da je osim edukativne pripreme Tarika pripremao mentalno i psihički za ono što dolazi te je doznao da je Tarik spreman odreći se casual lifestyle života i uživanja te da je spreman posvetiti se učenju.
“S velikom željom smo se okrenuli prema Microsoft Certificated Solution Associated Certificate što odrasloj osobi predstavlja izazov, a ovo je bio veliki zadatak i veliki poziv za njega. Tarik je, ljudi moji, postao jedan od najmlađih na svijetu, ali opet je kazao da želi ići dalje. Mi u BiH, kao jedna velika zajednica, znamo da imamo ovakve genije i to je čast za nas. Njih treba čuvati i shvatiti, a Tarikova želja je da dosegne titulu experta i na dobrom je putu da i to ostvari u narednim mjesecima”, zaključio je Muslić u razgovoru za Klix.ba.