Federalno ministarstvo rada i socijalne politike na čelu sa ministrom Veskom Drljačom je tokom 2016. zaključilo šesnaest ugovora o djelu sa vanjskim saradnicima.
Za ovu namjenu ministarstvo je isplatilo 106.817 KM, a što je više za 53.731 KM u odnosu na prethodnu godinu. Ove radnje SBB-ovog ministra otkrili su revizori Ureda za reviziju institucija u FBiH koji u svom izvještaju navode da je potrebno preispitati opravdanost zaključivanja ovih ugovora o djelu.
Naime, poslovi koje su obavljali vanjski saradnici su već utvrđeni kroz Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji Ministarstva, te predstavljaju redovne poslove i zadatke zaposlenih u ministarstvu.
– Angažovanje izvršilaca trebalo je provoditi u skladu sa procedurama propisanim Zakonom o državnoj službi u FBiH i Zakonom o namještenicima u organima državne službe u FBiH. Imajući u vidu da se radi o poslovima iz nadležnosti Ministarstva, te da su Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji predviđena radna mjesta, od kojih dio nije popunjen, preispitati opravdanost zaključivanja navedenih ugovora o djelu. Uskladu sa zakonskim propisima ugovori o djelu nisu zaključivani jednokratno i na određeno vrijeme za tačno definisane poslove, koji nisu utvrđeni kao redovni poslovi i zadaci zaposlenih u Ministarstvu – navodi se u izvještaju revizora o radu Ministarstva u 2016. godini.
Shodno tome revizori ističu da je ugovorima o djelu potrebno obuhvatiti samo one poslove koji nisu već utvrđeni kao redovni poslovi i zadaci uposlenih ministarstva “i u skladu sa zakonskim propisima zaključivati jednokratno na određeno vrijeme za tačno definisane poslove”.
Ministarstvo je bilo široke ruke i prema radnim tijelima i komisijama u kojima su učestvovali zaposlenici ministarstva obavljajući poslove iz nadležnosti ove institucije. Iako su radili samo “svoj posao”, dobili su dodatni novac za rad u komisijama. Revizori preporučuju da se ova praksa ukine.
Još jedan interesantan detalj tiče se otvorenog postupka nabavke usluga održavanja aplikacije SOTAC u ukupnoj vrijednosti 539.136 KM sa PDV-om. Iako je tendersku dokumentaciju preuzelo devet potencijalnih ponuđača, prijavio se i odabran je jedini ponuđač (Comp 2000 d.o.o. Sarajevo) sa kojim je 7.10.2016. godine zaključen Okvirni sporazum na dvije godine. U cilju realizacije navedenog sporazuma 10.10.2016. godine zaključen je Ugovor o nabavci usluga održavanja aplikacije na 12 mjeseci u vrijednosti 230.400 KM bez PDV-a (269.568 KM sa PDV-om). Ono što je revizorima sporno je činjenica da je ministarstvo ugovorilo obaveze na teret budžeta za godinu za koju još nisu bila odobrena sredstva.
– Navedeni način preuzimanja obaveza nije u skladu sa čl. 6. st. 4. Zakona o budžetima u FBiH po kojem budžetski korisnici mogu preuzeti obaveze na teret budžeta tekuće godine samo za namjene i do visine utvrđene u posebnom dijelu budžeta, ako su za to ispunjeni svi zakonom i drugim propisima utvrđeni uvjeti – zaključuju revizori.
Ministru Drljači smo poslali pitanja sa molbom da nam navede imena zaposlenih te koliko je svaki od njih ponaosob zarađivao, ali do trenutka objave teksta nismo dobili odgovor iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.