Prvi put će se provozati u bijelom papamobilu, kao prvi papa koji dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država
Papa Lav XIV danas će službeno preuzeti svoju ulogu poglavara Katoličke crkve, misom na Trgu svetog Petra u Vatikanu, kojoj će prisustvovati deseci hiljada vjernika, uključujući brojne svjetske lidere i članove evropskih kraljevskih porodica.
Brojni gosti
Očekuje se da će Trg svetog Petra i okolne rimske ulice biti prepune za ovu svečanu ceremoniju, koja počinje u 10 sati po lokalnom vremenu (08:00 GMT). U sklopu proslave papa Lav će se po prvi put provozati u bijelom papamobilu, kao prvi papa koji dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država.
Rođen u Čikagu, 69-godišnji papa proveo je mnoge godine kao misionar u Peruu i ima i peruansko državljanstvo, što ga čini i prvim papom iz te južnoameričke zemlje.
Robert Prevost, dotad relativno nepoznat na svjetskoj sceni i kardinal tek dvije godine, izabran je za papu 8. maja nakon kratkog konklava kardinala koji je trajao jedva 24 sata.
Naslijedio je papu Franju iz Argentine, koji je preminuo 21. aprila nakon 12 često burnih godina na čelu Crkve, tokom kojih se sukobljavao s tradicionalistima i snažno zalagao za siromašne i marginalizirane.
Potpredsjednik SAD, Džej Di Vens (JD Vance), bivši protestant i sadašnji katolički konvertit koji se ranije sukobljavao s Franjom zbog čvrste imigracijske politike Trampove administracije, predvodit će američku delegaciju zajedno s državnim sekretarom Markom Rubijom (Marco), koji je također katolik.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski također će prisustvovati misi i, prema riječima jednog od njegovih savjetnika, spreman je na susrete s drugim liderima, kao što je to učinio na sprovodu pape Franje, kada se licem u lice susreo s tadašnjim predsjednikom SAD Donaldom Trampom u Bazilici svetog Petra.
Zelenski se posljednji put susreo s Vansom u februaru u Bijeloj kući, gdje su njih dvojica žestoko raspravljali pred svjetskim medijima.
Na ceremoniji u Vatikanu očekuju se i predsjednici Perua, Izraela i Nigerije, premijeri Italije, Kanade i Australije, njemački kancelar Fridrih Merc (Friedrich Merz) i predsjednica Evropske komisije Ursula don der Lajen (Von der Leyen).
U VIP loži, blizu glavnog oltara, bit će i brojni evropski kraljevi i kraljice, uključujući španskog kralja Felipea i kraljicu Letiziju.
U Vatikanu bi trebao biti i hrvatski premijer Andrej Plenković, a dolazak je najavila i predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto.
U svojim dosadašnjim propovijedima i izjavama papa Lav više puta je pohvalio papu Franju, ali nije dao mnogo nagovještaja o tome hoće li nastaviti s njegovom vizijom otvaranja Crkve prema savremenom svijetu.
Njegova nedjeljna homilija vjerovatno će otkriti neke od glavnih smjernica za njegov pontifikat, s obzirom na to da je već u proteklih deset dana jasno stavio do znanja da će se zalagati za mir kad god to bude moguće.
“Mir s vama svima”
Njegove prve riječi, u obraćanju okupljenima na Trgu svetog Petra večer nakon izbora, bile su “Mir s vama svima”, što odjekuje tradicionalnim katoličkim pozdravom tokom mise.
U govoru 14. maja upućenom predstavnicima istočnih katoličkih Crkava — od kojih su mnoge smještene u područjima pogođenim sukobima poput Ukrajine i Bliskog istoka — novi papa je obećao da će uložiti „svaki napor“ za mir.
Također je ponudio Vatikan kao posrednika u svjetskim sukobima, rekavši da rat „nikada nije neizbježan“.
Nedjeljna misa sadržavat će molitve na više jezika, što odražava globalni karakter Crkve sa 1,4 milijarde vjernika — uključujući latinski, talijanski, grčki, portugalski, francuski, arapski, poljski i kineski.
Kao dio ceremonije, papa Lav će primiti i dva simbolična predmeta koji označavaju početak papinske službe: palij, traku od janjeće vune koja simbolizira njegovu ulogu pastira, i prsten ribara — zlatni ceremonijalni pečatni prsten.
Prsten, koji se izrađuje posebno za svakog novog papu, sadrži motiv svetog Petra s ključevima Raja. Nakon smrti pape, ovaj se prsten tradicionalno uništava, čime se označava kraj njegovog pontifikata.
Izvor: Avaz.ba