Šta je Amber Alert, kako se pokreće i kada ćemo ga imati u BiH?

Amber Alert je pojam koji je posljednjih dana vrlo aktuelan na našim prostorima nakon nestanka djevojčice Danke Ilić u Srbiji.

Riječ je o naprednom sistemu alarmiranja javnosti o potrazi za nestalom osobom, koji se širi putem različitih i svih raspoloživih medija – televizijskih i radio emisija, interneta, SMS poruka, ekrana na bankomatima, autoputevima itd. Obavijesti uglavnom sadrže fotografiju nestalog djeteta, kao i ostale informacije koje bi mogle biti korisne u potrazi.

Ovaj sistem prvi put je uveden u Sjedinjenim Američkim Državama 1996. godine. Naziv je dobio po Amber Hagerman, devetogodišnjoj djevojčici iz Arlingtona (Teksas), koja je oteta i ubijena. U međuvremenu je uveden u svim američkim zemljama, kao i u većini država Evrope. Među njima nažalost još uvijek nema Bosne i Hercegovine, ali postoje dobre naznake da će se to uskoro promijeniti.

O sistemu i svim detaljima Amber Alerta za Vijesti.ba govori Amela Efendić, direktorica Centra za sigurni internet.

“Sistem Amber Alert funkcioniše izuzetno efikasno. Djeca uglavnom budu vrlo brzo pronađena nakon njegovog aktiviranja, ali nažalost bude i tragičnih slučajeva. Međutim, čak i tada je pozitivno što roditelji dobiju neku vrstu satistakcije kada pouzdano saznaju šta se desilo sa njihovom djecom, kada otkriju istinu”, započinje Efendić, te nastavlja:

“Centar za sigurni internet je još 2022. godine pokrenuo inicijativu da se takav sistem uspostavi i u BiH. Mi smo, uz podršku američke Vlade, organizovali jednu studijsku posjetu SAD-u na koju smo putovali sa predstavnicima svih krovnih policijskih institucija u BiH – FUP, MUP RS i Policija Brčko distrikta. Bili su tu i predstavnici Ministarstva sigurnosti, koji može biti koordinirajući faktor policijskih agencija u svrhu dogovora kako će funkcionisati Amber sistem u BiH. Od povrakta iz SAD-a nismo naišli ni na kakve veće prepreke, a ne bi ih ni smjelo biti jer se ovdje radi o sistemu koji će pomoći u pronalasku djece”.

Amela Efendić objašnjava kako se pokreće Amber Alert.

“Sve počinje sa najnižih policijskih nivoa, a odgovornost za pokretanje sistema je na entitetskim MUP-ovima. Dakle, policija je ključ pokretanja sistema. Oni prvi zaprime prijavu od roditelja da se nešto desilo. Na njima je da obavljaju operativne radnje na pronalasku djeteta, a one informacije koje žele podijeliti sa javnosti – prosljeđuju nevladinim organizacijama koje su za to zadužene. U BiH bi pandan za to bio Centar za siguran internet”.

“Centar bi od nadležnih policijskih tijela zaprimao informaciju, a onda je proširio dalje. To su informacije sa fotografijom djeteta, gdje se navodi kako je bilo obučeno, gdje je posljednji put viđeno… Dalje se to prosljeđuje svima onima, pa čak i komercijalnim firmama, koji imaju displej i oglašivače. Svi koji mogu alarmirati javnost dobiju informaciju, kako bi građani obratili pažnju, gledali oko sebe i dojavili bilo koje informacije koje saznaju”.

Svi koji imaju mobilne uređaje, mogli bi dobiti notifikaciju bez instaliranja bilo kakve specijalne aplikacije za to. Zapravo, svi mobilni telefoni već posjeduju sistem koji to omogućava – ističe Efendić.

“To je nešto poput notifikacija za zemljotres. One stignu svim korisnicima kao upozorenje, viđali smo ih u posljednje vrijeme. Tako da, ta mogućnost već postoji u svim telefonima i zato kažem da mi već imamo svu potrebnu infrastrukturu da to uvedemo i kod nas. Svi Android i IOS telefoni imaju Emergency Alert, odnosno Uzbune. Postavke postoje, samo ih treba dogovoriti sa telekom operaterima, da se utvrdi na koji način će one biti korištene. Mi zakonodavni okvir za to već posjedujemo”.

Direktorica Centra za sigurni internet ističe da su prva tri sata ključna u pronalasku djeteta. Sve preko toga, nažalost, značajno umanjuje šansu za sretnim pronalaskom djeteta. Ona dodaje da policija može poslati jednu, ali i više dopunskih informacija, kao i to da se sistem može koristiti i u neke druge svrhe.

“Amber se ne pokreće samo kada nestane dijete i ne u svakom slučaju. Policija nekada ima operativna saznanja da je dijete odlutalo od kuće, u tom slučaju Amber se neće pokrenuti. Ali, važno je da se može koristiti i u svrhu prevencije. Imali smo nedavno nemile događaje u Kantonu Sarajevo, kada je nekoliko škola imalo dojavu o postavljenim bombama. Ako policija odluči da su to ozbiljne prijetnje i ako žele alarmirati javnost, mogu i tada aktivirati sistem i obavijestiti roditelje da ne šalju djecu u školu. Policija je nosilac sistema i odlučuje šta treba plasirati, a naš Centar daje sekundarne usluge, tako se radi u svim zemljama svijeta. Policija je ključna mi smo samo ispomoć”.

Predstavnički dom PSBiH je krajem februara usvojio inicijativu kojom se zadužuje Vijeće ministara BiH i nadležno Ministarstvo sigurnosti BiH da, u roku od 60 dana od usvajanja ove inicijative, omogući uvođenje u upotrebu javnog sistema obavještavanja o nestanku djece Amber Alert na teritoriji BiH.

“Postoji inicijativa koja je pokrenuta pa i usvojena, mi nismo uključeni u nju ali je ona pohvalna i podržavamo je. Mi i dalje pozivamo institucije na uspostavljanje Amber Alerta. Mislim da postoji i veliki interes za tim, ali čekaju se neki veći nivoi vlasti da to odobre. Vjerujem da ćemo zajedničkim snagama pronaći pravo rješenje za uspostavljanje tog mehanizma koji je u interesu naše djece. Iako je nadležnost na entitetskim MUP-ovima, sistem Amber Alert bi bio funkcionalan u cijeloj BiH. Kako će se to operativno riješiti između policijskih agencija, to je stvar dogovora ali to ne bi trebalo biti teško. Najvažnije je da neka institucija ove države što prije napravi koordinaciju svih nas, da sjednemo za jedan stol i da se dogovorimo kako će se to uraditi”, zaključuje razgovor za Vijesti.ba Amela Efendić.

V.V.


Izvor: Vijesti.ba

Related posts