Šta će se u budućnosti dešavati u slučaju ‘Sefić’?

Sudsko vijeće Kantonalnog suda Sarajevo (KSS) je proglasilo krivim Sanjina Sefića za teško krivično djelo protiv sigurnosti javnog saobraćaja i krivično djelo neukazivanja pomoći osobi ozlijeđenoj u saobraćajnoj nesreći, te ga osudilo na jedinstvenu zatvorsku kaznu u trajanju od 14 godina i šest mjeseci (za teško krivično djelo 14 godina, a za neukazivanje pomoći jednu godinu).

Poznati bh. advokat Vlado Adamović prokomentarisao je za Source šta bi se moglo dešavati u narednom periodu kada je u pitanju „slučaj Sefić“.

Prema njegovom mišljenju kazna koju je izrekao sud ne mora biti adekvatna kazna, jer nije riječ o pravomoćnoj presudi.

“Tek nakon pravomoćne presude saznat ćemo da li je to adekvatna kazna po mišljenju suda. Trenutno je vrlo nezahvalno davati tzv. ‘vanjska mišljenja’, bez saznanja u spisu. Dakle, sudija koji sudi ima sve činjenice pred sobom i on u vezi sa tim činjenicama mora dati zakonsko obrazloženje. Iz obrazloženja ćemo vidjeti da li se držao sudske prakse. Ovako napamet vrlo je teško reći nešto o visini kazne”, izjavio je Adamović za Source portal.

Postavlja se pitanje da li bi sudija mogao snositi određene sankcije ukoliko se utvrdi da se tokom suđenja nije poštovao sudsku praksu i vodio se propisanim pravilima?

“Ne, to nije nužno, s obzirom da sudije obrazlažu svoja mišljenja. Kada bi to tako bilo, svaka oslobađajuća presuda i presuda kojom javnost ne bi bila zadovoljna vodila bi ka odgovornosti sudije, što bi djelovalo nakaradno. Postoji žalba i drugostepeni sud koji koriguje prvostepene sudije i taj sistem naše zakonodavstvo njeguje. To je jedini pravilan sistem, jer nema bezgrešnih ljudi, pa tako nema ni bezgrešnih sudija. Tek kada bi s namjerom ili zlopotrebom položaja sudija radio nešto što je protuzakonito onda bi snosio odgovornost”, govori Adamović.

Podsjetimo, Sanjinova sestra Sara Sefić, Dino Alić, Amar Salihović i Saud Nišić oslobođeni su optužbi za pomoć počinitelju nakon počinjenja krivičnog djela. Ova odluka u javnosti dočekana je sa negodovanjem.

“Iz dokaza koje je tužilaštvo ponudilo, sud misli da saučesnici nisu krivično odgovorni. Kroz žalbeni postupak opet ćemo vidjeti da li je sud postupio pravilno ili ne. Iz razloga koje prvostepeni sud bude dao, drugostepeni sud će dati činjeničnu i pravnu ocjenu i donijet će pravomoćnu odluku u tom pogledu. Po zakonu može biti da se potvrdi njegova odluka, da se izmjeni njegova odluka ili da se vrati na ponovno suđenje”, rekao je advokat Vlado Adamović.

Source.ba

Related posts