Za protekle nešto više od tri godine mandata, tačnije u periodu od 1. januara 2015. do 15. marta ove godine članovi državnog Parlamenta su na službena putovanja u inostranstvo potrošili nešto više od 840.000 KM.
Ovom iznosu treba dodati i blizu 80.000 maraka koliko je u istom periodu potrošeno na službena putovanja izvan zemlje sekretara oba parlamentarna doma, kao i sekretara parlamentarnih komisija. To, praktično znači da su zastupnici, delegati, te sekretari domova i komisija na službena putovanja izvan BiH potrošili oko 920.000 KM.
Skoro deset posto od iznosa kojeg su potrošili parlamentarci, a više nego što je potrošeno na sve sekretare zajedno, tačnije nešto više od 80.000 KM potrošio je Senad Šepić. Daleko iza njega su Ognjen Tadić i Saša Magazinović, za čija je službena putovanja izvan BiH potrošen približno isti iznos, nešto više od 54.000 KM. Time je zatvoren “klub 50.000 KM”, a prva poslije ovog trojca je Milica Marković na čija je putovanja iz budžeta BiH izdvojeno nešto više od 45.000 KM
Ovi podaci dostavljeni su zastupniku DF-a Damiru Bećiroviću, koji je postavio zastupničko pitanje koliko je novca u navedenom periodu potrošeno na službena putovanja članova oba doma Parlamenta BiH, kao i sekretara domova i parlamentarnih komisija, u zemlji i inostranstvu.
– BiH je članica mnogih međunarodnih organizacija i predstavljanje naše zemlje na sastancima različitih tijela tih organizacija je uredu i na taj način se predstavlja država BiH. Međutim, pitanje je da li se baš morao potrošiti ovoliki iznos i da li su se baš sva putovanja morala i realizirati. Osim toga, nejasno je kako se odlučuje ko će gdje putovati. Pitanje je da li pozivi stižu na imena i prezimena pojedinih članova Parlamenta, ili na Parlament kao instituciju? Ako dolazi na Parlament, pitanje je ko i na osnovu kojih kriterija odlučuje ko će gdje ići – izjavio je Bećirović za Faktor.
Posebno se osvrnuo na dio odgovora koji se odnosi na službena putovanje unutar BiH.
– Ono što sam tražio su podaci o službenim putovanjima članova Parlamenta i sekretara u BiH. Međutim, u odgovor su uključeni i podaci za slučajeve kada članovi Parlamenta i sekretari, koji ne žive u Sarajevu, dolaze na sjednice domova ili komisija, što me uopće nije interesovalo, tako da se iz dobijenog odgovora ne može dobiti precizan odgovor o troškovima službenih putovanja u zemlji – dodao je Bećirović.
Zanimljivo je da je, u 21. vijeku i eri interneta i savremenih tehnologija, Bećirović odgovor od Stručne službe PSBiH, kojeg potpisuje sekretar Kenan Vehabović, dobio u printanoj formi. Bećirović je praktično dobio “knjigu” čiji se obim mjeri stotinama stranica štampanog materijala.