Čelnici Instituta za nestale osobe (INO) BiH, danas su u Tuzli održali sastanak sa predstavnicima udruženja koja okupljaju članove porodica nestalih sa područja sjeveroistočne Bosne.
Sastanak je bio prilika i da se sumiraju rezultati rada u ovoj godini. U BiH se još uvijek traga za 7.075 osoba, što je tri i po puta više nego u svim susjednim zemljama zajedno.
– Veliki broj porodica još uvijek traga za svojim najmilijim iako je dvije trećine nestalih osoba u BiH već pronađeno. U ovoj godini Institut je ekshumirao 305 kompletnih i 10 nekompletnih tijela. Identificirano je 167 osoba – rekao je Marko Jurišić, predsjedavajući Kolegija direktora INO BiH.
On je istakao da su nestanci ljudi koji se još uvijek istražuju, vezani za najteže ratne zločine počinjene u BiH.
– Izvršitelji i nalogodavci šute, a informacija je sve manje. Čak 90 posto informacija o lokacijama grobnica, koje mi dobijemo od ostalih institucija pokaže se kao netačno – pojasnio je Jurišić.
Fikret Bačić iz Zecova kod Prijedora još uvijek traga za 31 članom uže porodice, a među njima su njegova supruga i dvoje djece, koji su pripadnici Vojske Republike Srpske strijeljali 1992. godine.
– Mi u Prijedoru tragamo za oko 800 nestalih. Porodice zamjeraju to što su rezultati u procesu traženja nestalih sve manji. Tužilaštvo BiH je na moje insistiranje 2014. godine uhapsilo počinioce zločina nad mojom porodicom, jer smo prepoznali tri vojnika koja su to uradila. Jedan svjedok je rekao da je bio zadužen za sklanjanje tijela, kao i komandir policije i Teritorijalne odbrane. On je zaksnio na tu akciju i došao je sa zakašnjenjem na mjesto zločina, kada su tijela već bila sklonjena. Ipak, rekao je da komandiri Radomir Stojnić i Duško Milunić moraju znati gdje su tijela. Međutim, godinu i po od izjave svjedoka nema informacija – priča Fikret Bačić, koje je predsjedavajući Savjetodavnog odbora INO BiH.
Predstavnici Instituta danas su istakli da rade u sve težim uslovima i da se njihova opremljenost ne može ni porediti sa kolegama iz regiona, koji tragaju za puno manjim brojem osoba. Za ilustraciju, istražitelj koji djeluje na području sjeveroistočne Bosne nema automobil kojim bi išao na teren.
Glasnogovornica INO BiH Lejla Čengić danas je rekla da su u ovoj instituciji svjesni da jedan broj nestalih nikada neće biti pronađen, ali da je velika obaveza svih onih koji rade u ovom procesu da ih se pronađe što više.