Zmajevi u impresivnoj formi stižu na okupljanje, nema opravdanja za manje od šest bodova

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine danas na Ilidži počinje okupljanje uoči nastavka kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, a ono što novog selektora Mehu Kodru može radovati, jeste forma najboljih bh. nogometaša.

Povratnik na klupu reprezentacije BiH Meho Kodro danas će prvi put okupiti Zmajeve i pokušati da “popravi” situaciju u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo. Uprkos dobrom startu i pobjedi nad jednim od direktnih rivala – Islandom, nakon toga su Zmajevi vezali tri poraza i nalaze se u pravoj katastrofi.

Za prolazak na Evropsko prvenstvo potrebne su nam pobjede u nizu, uz kikseve ostalih rivala, tako da je Kodro stigao na užarenu klupu na kojoj nema mjesta za bilo kakav kiks.

Olakšavajuća okolnost za novog selektora jeste forma bh. reprezentativaca i podatak da oni većinom igraju za svoje klubove i donose rezultate. Za razliku od nekih ranijih okupljanja, ovoga puta ih većina dolazi u odličnoj formi.

Jedini problem je to što je Miroslav Stevanović zbog povrede otpao sa spiska, a umjesto njega tu je Luka Menalo, koji nema zagarantovanu minutažu za Dinamo Zagreb, iako je jučer odigrao 45 minuta u derbiju protiv Osijeka.

Napadači nižu golove i asistencije

Što se napadačkih opcija tiče, Edin Džeko je u fantastičnoj formi. Kapiten BiH je ovoga ljeta zamijenio dres Intera onim iz Fenerbahčea i tu je nastavio briljirati. Tako je na prvih sedam utakmica za klub upisao pet golova uz četiri asistencije. Sinoć je sjajnim dodavanjem namjestio pobjedu svom Fenerbahčeu i ekipa ima devet pobjeda na startu nove sezone u svim takmičenjima, u isto toliko odigranih utakmica.

Na startu nove sezone sjajan je i Ermedin Demirović. Za vikend je postigao gol i asistirao u remiju Augsburga s Bochumom (2:2), a trenutno je na omjeru od jednog gola i tri asistencije u tri utakmice Bundeslige, koliko je odigrano ove sezone.

U dobroj formi su i preostali napadački s Kodrinog spiska. Nemanja Bilbija je daleko najefikasniji i napadač Zrinjskog nezaustavljivo “rešeta” mreže protivnika. Iskusni napadač je već na devet golova od početka nove sezone, uključujući i evropske utakmice Zrinjskog.

Smail Prevljak ima gol i dvije asistencije na posljednje dvije utakmice za Herthu, dok Kenan Kodro nije pogađao u posljednja dva kola, ali ima tri gola u novoj sezoni u šest odigranih utakmica. Said Hamulić ima jednu asistenciju u tri kola Eredivizije za Vitesse, ali i igra redovno, što je za pohvalu.

Jednako kao napadači, u sjajnoj formi su i veznjaci reprezentacije BiH. To se prvenstveno odnosi na Radeta Krunića, koji igra u najozbiljnijem i kvalitetnijem klubu od svih.

Krunić nosi vezni red Milana

Milanov motor u veznom redu igra fantastično na startu nove sezone. Stefano Pioli ga nije želio prodati uprkos interesima Fenerbahčea i Lyona i sada kupi “plodove” toga. Krunić je odigrao sve tri utakmice kao starter, Milan je upisao sve tri pobjede, a reprezentativac BiH je u svakoj od utakmica imao najviše tačnih dodavanja u timu Rossonera.

Proteklog vikenda komandovao je veznim redom Milana i igrače Rome u derbiju držao pod kontrolom. Izdvojio se i jedan potez tokom utakmice u kojem je dvojicu igrača Rome izbacio jednim driblingom i započeo napad Milana. Zbog igara na startu nove sezone, zadivio je i navijače sedmostrukog prvaka Evrope.

Blistaju i ostali veznjaci. Amir Hadžiahmetović ne propušta minute za svoj Bešiktaš, a za vikend je došao i do treće asistencije ove sezone, dok je Benjamin Tahirović nezamjenjiv u veznom redu Ajaxa. U nizozemskoj Erediviziji na sve četiri utakmice bio je starter i upisao je jednu asistenciju.

Miralem Pjanić je s dvije asistencije u dvije utakmice kvalifikacija za azijsku Ligu prvaka odveo svoj Al-Sharjah do grupne faze, dok je redovan starter i Adi Nalić u Hammarbyju. Jedini koji u posljednjih nekoliko utakmica ne igra kao starter je Sanjin Prcić koji dobija priliku u završnicama utakmice za svoj Strasbourg, kao i pomenuti Menalo.

Ahmedhodžić ne propušta minute u najjačoj ligi svijeta

Što se odbrane tiče, i tu ima dosta pozitivnih stvari. Anel Ahmedhodžić počeo je igrati u najboljoj ligi svijeta i nije propustio niti jedan minut za svoj Sheffield United. Odigrao je sve četiri utakmice po 90 minuta i to može radovati fanove, iako Oštrice s Bramall Lanea ne igraju toliko dobro, što je i očekivano zbog snage lige.

Amar Dedić je standardno odličan za svoj Salzburg. Ne propušta minute, postiže golove i asistira, a nedavno je bio i kapiten kluba.

Dennis Hadžikadunić je postao starter u svom HSV-u, a slavni klub je prvi na tabeli Cvajte, dok Sead Kolašinac igra odlično za Atalantu i odigrao je sve tri utakmice Serije A kao starter.

Jusuf Gazibegović je odigrao svih šest utakmica po 90 minuta za Sturm u austrijskoj Bundesligi, dok je počeo igrati i Adrian Leon Barišić koji je odmah odigrao svih 90 minuta za Basel nakon što je stigao iz Osijeka. Hrvoje Miličević i dalje je starter za svoju AEK Larnacu.

Nema opravdanja za manje od šest bodova

Kod golmana reprezentacije BiH situacija je manje-više standardna. Jedinica Zmajeva Ibrahim Šehić brani dobro u Saudijskoj Arabiji i nedavno je bio u timu kola zajedno s imenima poput Cristiana Ronalda i Karima Benzeme, dok su redovni među stativama i Nikola Vasilj za St. Pauli i Kenan Pirić za ciparsku AEK Larnacu.

Teško je sjetiti se kada su bh. nogometaši bili u boljoj formi. Stoga, nemamo pravo ne nadati se osvajanju svih šest bodova u naredna dva meča (Lihtenštajn i Island), koji su pod znakom moranja.

U odličnoj formi svi Zmajevi su bili i kada je Kodro objavljivao spisak, a pohvalno je da su nastavili s dobrim igrama sve do posljednjeg vikenda uoči reprezentativno okupljanje. Nadamo se da će to selektor Kodro znati iskoristiti, pronaći igračima pozicije i uloge na terenu uz kakve briljiraju u svojim klubovima i da će to konačno donijeti rezultat.

Podsjetimo, Zmajevi će prvo u Zenici već u petak dočekati Lihtenštajn (20:45), da bi se onda zaputili daleko na Sjever gdje nas čeka gostovanje na Islandu u ponedjeljak (20:45).

Izvor: Klix.ba