Zemlja je trenutno najudaljenija od Sunca, pa zašto je onda tako toplo

Za ljude na sjevernoj hemisferi Zemlje, kojoj pripada i Bosna i Hercegovina, približava se vrhunac ljeta. Dok je pred njima još sunčanih i toplih dana, planeta se okreće u svojoj najudaljenijoj tački od Sunca.

Zemlja je ranije ove sedmice dostigla afel – najudaljeniju tačku u svojoj orbiti. To znači da je od Sunca bila udaljena 4,8 miliona kilometara više nego kada je bila najbliža Suncu. Ovo se događa svake godine u julu. Ako je planeta najudaljenija od Sunca, zar temperature zraka ne bi trebale biti niže?

Mnogi su skloni povezati blizinu Sunca s toplotom, pa se čini prirodnim pretpostaviti da su godišnja doba uzrokovana promjenama udaljenosti Zemlje od Sunca. No, ta udaljenost nema mnogo veze. Naime, pravi razlog sezonskih promjena temperature je u tome što je Zemlja nagnuta.

Planeta se okreće pod uglom od 23,5 stepeni, što znači da njeni različiti dijelovi primaju više ili manje sunčeve svjetlosti, u zavisnosti od doba godine. Sjeverna hemisfera je u julu nagnuta prema Suncu, što donosi više dnevne svjetlosti i više toplote.

S druge strane, oblik Zemljine orbite ima manju ulogu. Iako je taj oblik blago ovalan, a ne savršeni krug, razlika između najbliže i najudaljenije tačke od Sunca je relativno mala. Zemlja je trenutno za 5,1 milion kilometara udaljenija od Sunca nego što je to bila početkom januara, kada je dostigla perihel – svoju najbližu tačku. U poređenju s njenom prosječnom udaljenošću od 145 miliona kilometara, to je razlika od samo 3,3 posto.

S obzirom na to da se sunčeva svjetlost širi dok putuje, čak i relativno mala promjena udaljenosti za posljedicu ima smanjenje od sedam posto u količini sunčeve energije koja dopire do planete. To je zanemarivo u poređenju s efektom nagiba Zemlje, piše CNN.

Izvor: Klix.ba

Related posts