Oštro je SDP prošlog mjeseca osudio inicijativu SNSD-a u Skupštini grada Prijedora da se sankcioniraju organizatori manifestacije Dan bijelih traka u tom gradu, a od svog su člana, predsjedavajućeg Skupštine Seada Jakupovića, zatražili da podnese neopozivu ostavku na tu poziciju jer nije dozvolio odbornicima SDA i DF-a da odgovore na provokacije SNSD-a, čiji je odbornik, između ostalog, Dan bijelih traka okarakterizirao kao “bošnjačku propagandu”.
– Za SDP BiH je neprihvatljiv izostanak adekvatne reakcije predsjedavajućeg Skupštine grada Prijedora Seada Jakupovića – navodi se u saopćenju za javnost SDP-a, objavljenog 14. juna 2018. godine.
Poziv na podnošenje neopozive postavke na poziciju predsjedavajućeg Skupštine grada Prijedora nije jedina reakcija koju je ta stranka najavila u vezi sa postupkom svog zvaničnika.
– SDP BiH će, zbog djelovanja koje je suprotno našim suštinskim opredjeljenjima, provesti odgovarajući unutarstranački postupak – dodaje se u saopćenju.
Jakupović u međuvremenu nije podnio ostavku na svoju poziciju niti tu mogućnost, prema informacijama Faktora, pominje kao izglednu. S druge strane, niti SDP nije proveo najavljeni “unutarstranački postupak”. Iako se njegov potez, kako su kazali, kosio sa SDP-ovim “suštinskim opredjeljenjima”, Jakupović nije sankcioniran, a u međuvremenu je zasjedalo Predsjedništvo i Glavni odbor te stranke.
Sa Jakupovićem smo razgovarali prošle sedmice, kada nam je u kratkom razgovoru kazao da će se stranka tokom dana oglasiti po pitanju njegovog statusa. S obzirom da se to nije dogodilo, ponovo smo ga kontaktirali, a na naš je upit o epilogu “odgovarajućeg unutarstranačkog postupka” kazao da će se “raspitati”.
– U nas vrlo brzo zaborave građani – kazao je predsjednik SDP-a Nermin Nikšić sredinom prošlog mjeseca govoreći o jednoj drugoj tematici, a “zaboravnost naroda” očigledno je bila vodilja SDP-a prilikom objavljivanja saopćenja za javnost uslijed lavine reakcija javnosti zbog ponašanja njihovog zvaničnika u Prijedoru.
Takvo ponašanje, sudeći prema ocjenama direktnih aktera političkih i društvenih procesa u Prijedoru, nije presedan već praksa.
– SDP je ovdje od 2008. godine u skupštinskoj većini i imaju predsjednika Skupštine. Već tri mandata SDP ima predsjednika Skupštine i godinama su u vladajućoj koaliciji. To je politika koju SDP vodi u Prijedoru – kazao je ranije u razgovoru za Faktor odbornik Demokratske fronte u Skupštini grada Prijedora Mirsad Duratović.
Neobična privrženost politici SNSD-a u entitetu Republika Srpska (RS) davno je prevazišla okvire Prijedora. Tako je potpredsjednik SDP-a Enes Suljkanović odbio potpisati apelaciju Ustavnom sudu BiH o ocjeni ustavnosti novog Zakona o praznicima tog entiteta, prema kojem 9. januar ostaje kao praznik. Apelaciju su uputili Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a sa dvojicom delegata iz reda hrvatskog naroda, Željkom Stipićem i Mijom Perkunićem.
Suljkanović je pažnju privukao i 2012. godine, kada je konstatirao da Bošnjaci u entitetu RS imaju “povoljan položaj”, da se povratnici zapošljavaju i da nema sigurnosnih problema, na šta je, između ostalih, reagirala i Islamska zajednica u BiH.
Da su odnosi sa SNSD-om harmonični, potvrdio je sam Suljkanović u februaru ove godine, kada je kazao da je “dobro sarađivao sa Miloradom Dodikom”.
Sa Dodikom dobro sarađuje i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić. Krajem prošle godine je otputovao u Banju Luku na tajni sastanak sa predsjednikom SNSD-a. Nakon što se informacija o sastanku pojavila u javnosti, odlazak u Banju Luku je pravdao “razgovorom o političkoj situaciji u BiH”.
Izvor: Faktor