BH Telecom iako državna kompanija nakon rata pa do danas je najpoželjniji poslodavac u BiH. Uslovi rada, siguran posao i brojne beneficije su najčešći razlog što većina građana sanja posao u toj kompaniji. Ipak, nedavno je odjeknula vijest da se sindikat te kompanije žali na Vladu FBiH zbog odugovlačenja i nepotpisivanja kolektivnog ugovora za sektor telekomunikacija. Radnici poručuju da Vlada planira prodati tu firmu, dok Vlada naglašava da samo žele ujednačiti radnička prava.
Odnosi na relaciji BH Telecom i Vlada FBiH nisu idealni već mjesecima. Pregovori o potpisivanju novog kolektivnog ugovora započeli su još u septembru 2016. a ugovor do dana snije potpisan. Mnogo se priča i o analizi koju traži MMF da se provede o poslovanju BH Telecoma i HT Eroneta, što je signal radnicima i članovima sindikata te kompanije da s esprema prodaja.
Vlada FBiH to negira i poručuje da je razlog za nepotpisivanje kolektivnog ugovora isključivo to što se želi postići ujednačavanje prava radnika BH Telecoma sa drugim javnim kompanijama, odnosno Vlada FBiH želi određene beneficije koje radnici BH Telecoma godinama uživaju ukinuti kako bi na određeni način ujednačili prava u javnom sektoru.
Za određene beneficije u BH Telecomu se javno zna, neki detalji su javna tajna, a dio ne zna niko osim zaposlenika i njihovih najbližih.
A šta bi to Vlada FBiH mijenjala u beneficijama radnika BH Telecoma, i šta im je sporno, a šta je to što sindikat brani pokušali smo djelimično odgonetnuti.
Naime, izvori do kojih smo došli otkrivaju nam da radnici BH Telecoma među rijetkima u ovoj državi primaju jubilarnu nagradu, koja je ukinuta čak i ljekarima, rudarima i mnogim drugim. Pored toga topli obrok u BH Telecomu iznosi oko 13 KM, dok je poređenja radi topli obrok ljekarima 8 KM.
Satnica u BH Telecomu iznosi 3,87 KM i među najvećim je u javnom sektoru, čak veća i od one u Elektroprivredi, dok je opet poređenja radi satnica u zdravstvenom sektoru, uključujući i ljekare oko 2,35 KM u prosjeku, jer sve zavisi od kantona do kantona.
Imaju i regres za oko 500 KM veći nego recimo kod državne administracije, dok u realnom sektoru se skoro pa ne isplaćuje. Također, imaju plaćeno liječenje u nekim slučajevima i u inostranstvu. Jedini u zemlji pored najveće otpremnine za odlazak u penziju imaju čak i poklon u visini plate. Pored toga postoje i naknade za slobodne dane za preseljenje, krečenje, maksimalni godišnji odmori i još mnogo toga.
Ono što su u prethodnom periodu iznosili iz Vlade FBiH, to je iznos otpremine, koja je u BH Telecomu jedna od najvećih u državi te za starije radnike može dosegnuti iznos od 100.000 KM pa i više. Tako se nerijetko spominje da stariji radnici traže štelu da bi dobili otkaz u BH Telecomu radi visine otpremnine.
klix.ba