Bosna i Hercegovina bilježi sve veći broj ilegalnih migranata. Negdje su morali preći granicu, istina ne na graničnom prelazu već na razuđenoj i po svemu sudeći šupljoj i neobezbjeđenoj granici.
Da je granica BiH porozna, u nekoliko navrata je dokazala ekipa N1 TV – posljednji put kada je nedaleko od Rudog prešla granicu duboko u teritorij Republike Srbije, bez da ih je ko od predstavnika GP zaustavio.
Mjesec dana kasnije to će učiniti i državni parlamentarac, Saša Magazinović koji je postavio i direktno pitanje Vijeću ministara zbog čega granica BiH nije bolje zaštićena. U odgovoru koji je uslijedio, propusti su priznati, riječ je o drumskom putu koji nije lako nadzirati, ova trasa nerijetko se koristila za krijumčerenje, zbog čega je nadzor graničara dvije države inteziviran.
Od Vijeća ministara Magazinović je nedavno ponovno zatražio odgovore, zahtijevajući i vandrednu sjednicu. 700 ilegalnih imigranata prema njemu, najbolji su pokazatelj da se stvari nisu mnogo promijenile.
“A ta čitava priča o ilegalnim ulascima otvara i drugi apsket problema trgovine narkoticima, trgovine ljudima, trgovine oružjem jer nam daje potvrdu da je naša granica porozna, jer toliki broj ljudi da uđe u BIH, pojavi se u Sarajevu, prijavi se u Agenciji za poslovanje sa strancima i onda nisu sigurno došli avionom. Informacije kažu da su koristile poroznost naših granica i da je veliki broj onih koji će to učiniti”, kaže Magazinović
Granična policija danas broji 1.845 graničnih policajaca i službenika, što je nedovoljno da bi se pokrila granica BIH. Riječ je zastarjeloj sistematizaciji koja je napravljena mnogo prije ulaska Hrvatske u EU, ali i tzv. migrantske krize koja danas predstavalja izazov za bh. vlasti.
“Mi imamo jednu petinu nepopunjenih radnih mjesta policijskih služebnika, pa to je 500 osoba. Mi ne možemo više iscrpljujemo ljude. Pomjeramo ih, sad nam se širi pojas ulazaka. Ovdje mora država bolje reagairati da se stvore kapaciteti, da mi možemo blagovremeno i efikasno reagovati”, upozorava Dragan Mektić, ministar sigurnosti BIH
U Graničnoj policiiji osim manjka ljudstva i opreme, nagalašavaju i problem zastarjelosti graničnih prelaza gdje svega 25 posto od 83 granična prelaza ispunjava stanadrde za efikasno vršenje nadzora. Unatoč navedenom, granična policija dobila je najviše ocene međunarodnih organizacija za migracije…
“Naše snage usmjeravamo na kritična područja. Dajemo ispomoć našim jedinicama u Višegradu, Trebinju, sada i u Kladuši zbog izlaza prema Hrvatskoj. Da li može bolje, naravno da može, ali u okviru kapaciteta.. U prava tri mjeseca 2018. godine GP je registrovala 1450 lica koja su prešla ilegalano granicu, dok ih je 760 spriječeno, to ipak nisu loši rezultati”, ističe pomoćnik direktora GP ,Slobodan Krstić
Za sada nema odgovora iz Vijeća ministara na inicijativu Sase Magazinović o sazivanju vandredne sjednice. Iz Granične policije i Ministarstva sigurnosti BiH naglašavaju kako se ne radi o alarmantnoj situaciji, već izazovu na koji BIH mora odgovoriti.
/N1