Koktel štetnih i toksičnih hemikalija, koje uništavaju sve žive organizme, otkriven je na površini Marsa, potvrdila su nova istraživanja sa Univerziteta u Edinburghu. Ovim je šansa za život na Crvenoj planeti daleko umanjena.
Mars nema ozonski omotač, što znači da je redovno pod utjecajem ultra-ljubičaste radijacije koja izaziva brojna oštećenja na živim organizmima. UV zrake ne prodiru do površine Zemlje, pa tako niti do naše kože, jer se apsorbiraju u ozonskom sloju atmosfere.
Kada dođe do miješanja UV zraka sa supstancama sa površine Marsa, dolazi do kreiranja opasnih materija. Poznato je još i od Vikinške misije iz 1975. godine kako je tlo Marsa prekriveno perhloratima. To su potencijalno vrlo jaki oksidansi koji pod uslovima na Marsu nastaju i kad se u sastavu tla nalaze oksid željeza i vodikov peroksid.
Astrobiologinje Jennifer Wadsworth i Charles Cockell kombinirale su supstance s Crvene planete sa uobičajenom baketrijom sa Zemljinog tla, Bacillus subtilis, koja se često nalazi na svemirskim letjelicama. Pokazalo se da su ove bakterije pod utjecajem UV zraka i u kombinaciji s magnezijevim perhloratom umirale dva puta brže nego samo pod utjecajem UV zračenja.
“Naše istraživanje pokazuje kako je površina Marsa jako štetna za žive ćelije zbog toksičnog koktela oksidanata, perhlorata i UV zračenja. Pod ovim uslovima ćelije umiru deset puta brže”, zaključili su istraživači sa Univerziteta u Edinburghu čime su poljuljali svaku mogućnost života na Marsu o kojoj se priča godinama.