Kuda ide "tzv. ujedinjena ljevica"

Tenzije u i oko SDP-a. Dali su podršku Željki Komšiću za kandituru. Ali – za člana Predsjedništva iz reda Bošnjaka – hoće svog čovjeka.

Uporno se nagovara potpredsjednik Denis Bećirović. No, on još uporniji u stavu. Jedan kandidat ispred svih demokratskih i građanskih stranaka. I nije bitno iz koje. Dva kandidata znače – nesagledive posljedice i krah ljevice na izborima. Navodi i razloge:

– Dva kandidata će izazvati konfuziju i dileme među biračima;
– Dva kandidata šalju poruku da se opet nismo dogovorili; Nismo ozdravili od bolesti nejedinstva;
– Dva kandidata znače rivalitet i negativna politička energija;
– Dva kandidata su juriš na sve i opasnost da rezultat bude ništa;

Iako nisu dijelom tzv. ujedinjene ljevice – podrška Bećiroviću i iz Građanskog saveza. Posljedice odvojenog nastupa mogle bi biti katastrofalne i nepopravljive.

Dva kandidata rezultat sljedećeg: DF i SDP su shvatli da zajedničke liste ne mogu dogovoriti bez unutarstranačkih previranja. A jak kandidat za člana Predsjedništva znači i veći uspjeh kandidata na listama.

“Suština svih problema građanskih i lijevih stranaka s aspekta zajedničkog nastupa leži u nastojanju nekolicine da zadrži visoka primanja u parlamentima”, naveli su iz Građanskog saveza.

Kako vrijeme odmiče u pitanje se dovodi koncept ujedinjene ljevice. Mnogi stava – ponavlja se 2016. zajednički nastup koji je završio odvojenim izlaskom na izbore. No – vremena još ima. U priču se uključio i bivši lider SDP-a. Poruka Željku Komšiću:

“Nakon što je javno ‘pocijepao’ Sporazum svojom ličnom kandidaturom, alternativnoj sceni je ‘zabio nož u leđa’ i napravio novu konfuziju u kojoj se SDP slabo snalazi a vladajuća struktura neskriveno likuje”, kazao je Zlatko Lagumdžija.

Komšić odgovara – ako je pokušaj da se zaustavi Dragan Čović izdaje ljevice, zovite me izdajnikom. S druge strane može se čuti i sljedeći stav – razjedinjena ljevica nije konkurent vladajućim. Bez obzira na ozbiljne unutarstranačke probleme – u prvom redu SDA – Dok se opraštaju od Kukića, Konakovića i drugih, preko noći, nepodobnih kadrova – u priči o svom predsjedničkom kandidatu, ostaju suzdržani.

Kako na sve gledaju građani? Koga bi birali?

Anketu smo napravili u Mostaru -i Sarajevu:
– “Željka Komšića. Čovjek fin pošten samo što mu ne daju.”
– “Trlja – vrlja isto se ponavlja iz godine u godinu”;
“Za predsjednika Federacije – Željka Komšića ”
N1: Znate li ko su sada članovi Predsjedništva? – “Ne znam, ustvari znam to”.

Ništa manje dramatično nije ni u Republici Srpskoj. Ivanić – Dodik. Ko će biti dijelom kolektivnog šefa države? Kandidatura Vukote Govedarice za predsjednika Republike Srpske – nije ostala bez reakcija.

“Koncept Ujedinjene Srpske i strateški pravci vezani za budućnost Republike Srpske ne mogu da podrže kandidate Saveza za promjene, jer njihov koncept ne govori o zaštiti subjektiviteta, suvereniteta i ustavno-pravnog položaja Republike Srpske”, kazao je Nenad Stevandić.

Iz Saveza za promjene poruka, režimskom papku, kako su nazvali Stevandića – da nema pravo držati lekcije o moralu. Stav građana o Dodiku, Ivaniću, Govedarici:

– “Ja mislim da je logično da predsjednik najjače opozicione partije bude kandidat treba da preuzme odgovornost”;

Građani Banjaluke su kazali svoj stav:
– “Moram priznati za Govedaricu da je neočekivano, ja sam očekivao Mirko Šarović, Mićo Mićić”,
– “Bilo bi dobro da pobijedi Dodik zato što je on pravi i za njega će glasati srpski narod”.
N1. A Ivanić? “Za Ivanića su glasali prošli puta dosta muslimani”.

Iako bi većina građana, kažu – htjeli nove, mlađe ljude na čelnim pozicijama – jasno je da bez ozbiljnog političkog pokroviteljstva i još većih novčanih sredstava – takav uspjeh nije moguć.

/N1

Related posts