Izraelska vojska priznala je da su njeni vojnici napravili niz grešaka tokom smrtonosnog napada 23. marta u kojem je ubijeno 15 radnika hitnih službi na jugu Pojasa Gaze, blizu Rafaha.
Meta napada bio je konvoj koji je uključivao vozila Palestinskog društva Crvenog polumjeseca (PRCS), vozilo Ujedinjenih nacija i vatrogasno vozilo Civilne zaštite Gaze. Izrael je prvobitno tvrdio da su vojnici otvorili vatru jer su se vozila približavala “sumnjivo”, u mraku, bez upaljenih farova ili rotacionih svjetala, te da prethodno nije bilo koordinacije s vojskom.
Međutim, snimak sa mobilnog telefona koji je snimio jedan od ubijenih spasilaca – Refat Radwan – pokazuje da su vozila imala upaljena svjetla i bila jasno obilježena, dok su se kretala prema lokaciji da pomognu ranjenim osobama. Na snimku, koji je objavio New York Times, vidi se kako konvoj zaustavlja vozila na cesti netom prije svitanja, nakon čega iznenada počinje pucnjava.
Izraelske odbrambene snage (IDF) i dalje tvrde da je najmanje šest spasilaca bilo povezano s Hamasom, ali nisu dostavili nikakve dokaze koji bi to potkrijepili. Potvrđeno je da su svi bili nenaoružani u trenutku kada je otvorena vatra.
Zvaničnik IDF-a izjavio je da su vojnici prethodno gađali vozilo u kojem su se nalazila tri pripadnika Hamasa. Kada su se ambulantna vozila približila toj lokaciji, vojska ih je, uz pomoć nadzora iz zraka, smatrala prijetnjom i otvorila vatru, iako nije bilo znakova da iko iz konvoja nosi oružje.
Izrael je u međuvremenu priznao da je početna tvrdnja kako vozila nisu imala svjetla – netačna, i okrivio je vojnike na terenu za pogrešan izvještaj.
IDF je također saopćio da su tijela poginulih radnika zakopana u pijesak kako bi bila zaštićena od divljih životinja, te da su vozila uklonjena i zakopana narednog dana da bi se oslobodila cesta. Međutim, tijela su pronađena tek sedmicu dana kasnije, jer međunarodne organizacije, uključujući UN, nisu mogle osigurati siguran prolaz do mjesta događaja.
Kada je tim humanitarnih radnika konačno pronašao tijela, otkriven je i Radwanov mobilni telefon sa snimkom cijelog događaja. Izraelski vojni zvaničnici negirali su tvrdnje da su spasioci bili vezani ili pogubljeni iz blizine.
Preživjeli član hitne službe ranije ove sedmice rekao je za BBC da su vozila imala upaljena svjetla i odbacio bilo kakvu povezanost kolega sa oružanim grupama.
Izraelska vojska obećala je “temeljitu istragu” kako bi se utvrdio tačan slijed događaja i postupci vojnika.
Palestinski Crveni polumjesec i brojne međunarodne organizacije zahtijevaju nezavisnu istragu o ovom incidentu.
Izrael je 18. marta obnovio zračne i kopnene napade na Gazu nakon propasti prve faze sporazuma o primirju. Od tada je, prema podacima ministarstva zdravstva Gaze kojim upravlja Hamas, više od 1.200 ljudi ubijeno.
Cjelokupna vojna operacija Izraela protiv Hamasa započela je nakon napada 7. oktobra 2023. godine, kada je ubijeno oko 1.200 ljudi, a 251 osoba je uzeta za taoce. Od tada je, prema istim izvorima, u Gazi ubijeno više od 50.600 ljudi.
Izvor: Klix.ba