Hrvatska i Srbija se plasirale na SP u nogometu

U terminu od 15 sati odigrane su sve tri utakmice zadnjeg kola kvalifikacija u grupi H, a reprezentacija Hrvatske je pobjedom protiv Rusije od 1:0 izborila prvo mjesto i plasman na Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine.

Vatreni su bili dosta bolji od Rusije i na kraju su zasluženo slavili. U prvom poluvremenu nije bilo pogodaka, a velike šanse za Hrvatsku imali su Andrej Kramarić i Marcelo Brozović, dok Rusije nije uspjela uputiti nijedan udarac. Čak ni van okvira gola.

Na startu drugog dijela Hrvatska je imala veliku šansu preko Marija Pašalića, ali zaustavio je udarac Matvey Safonov. Vatreni su napadali po teškom terenu, a onda je u 81. minuti Fedor Kudryashov postigao autogol, koji je na kraju presudio.

Hrvatima je odgovarao samo trijumf za direktan plasman na Mundijal, dok su Rusi to mogli izboriti i remijem. Ipak, sada se Rusija mora zadovoljiti drugim mjestom i pokušati preko baraža izboriti plasman na Svjetsko prvenstvo.

U drugom meču Slovačka je savlaala Maltu sa 0:6. Duda j postigao hat-trick, dok je Rusnak dodao dva gola, a jedan De Marco. Slovenija je bila bolja od Kipra sa 2:1. Zajc i Gnezda Cerin su pogađali za domaće, a Kakoulis za goste.

Selektor Zlatko Dalić je uspio tako Hrvatsku odvesti na treće veliko takmičenje i nakon utakmice završio je u suzama.

Grupa H

Hrvatska – Rusija 1:0

Malta – Slovačka 0:6

Slovenija – Kipar 2:1

—–

Reprezentacija Srbije je u Lisabonu večeras ostvarila ogroman trijumf pošto je pobijedila Portugal sa 1:2, te se tako direktno plasirala na Svjetsko prvenstvo u Kataru naredne godine!

Jako je brzo poveo Portugal, pošto je Renato Sanches već u drugoj minuti dao gol za 1:0, a asistirao mu je Bernardo Silva.

Srbija u 33. minuti preko Dušana Tadića dolazi do poravnanja. Pogodio je Tadić na dodavanje Saše Lukića i vratio Srbiju u igru. Nastavio je Piksijev tim napadati i prijetiti golu Patricija, a do historijskog pogotka komšije dolaze u 90. minuti kada mrežu Portugala trese Aleksandar Mitrović za 1:2! Asistirao mu je Tadić.

Tako je Srbija sa 20 bodova završila prva na tabeli grupe A i direktno otišla u Katar, a Portugal će morati u baraž! Mora se reći – potpuno zasluženo.

Kosovo je uspjelo da osvoji bod u Atini protiv Grčke, a bilo je 1:1. Masouras je u 44. minuti doveo u vodstvo Grke, a Rrahmani petnaest minuta prije kraja donosi bod Kosovarima.

Španija je u Sevilji golom Morate u 86. minuti savladala Švedsku, te tako samo ovjerila prvo mjesto i plasman u Katar.