Građani BiH unajmljuju zaštitarske agencije da čuvaju i kukuruz u polju

Kriminal u BiH dosegao je nesagledive razmjere, a krađe su postale svakodnevnica bilo na ulici, u prostorijama kompanija ili u privatnim domovima građana. Iz ovih razloga brojna pravna lica ali i građani odlučuju se unajmiti zaštitarske agencije kako bi sačuvali svoju imovinu.

Kako je u razgovoru za portal Fokus.ba istakla Daniela Gogić, direktor marketinga i komunikacija u firmi Securitas BH, u našoj zemlji zabilježen je niz neobičnih slučajeva, a posao privatne zaštite nosi sa sobom nepredvidive situacije.

“U neobičnije poslove koje smo obavljali za klijente spadaju čuvanje kukuruza na polju od neovlaštenog branja”, rekla je Gogić za Fokus.ba.

Ona ističe da ova firma ima dugogodišnje iskustvo u oblasti pravatne zaštite, preko 20 godine u BiH i više od 150 u Evropi.

“To nam omogućava sve veću predvidivost u vrsti i načinima napada na imovinu koju šitimo. Napominjem da je Securitas uvijek spreman izaći klijentu u susret i pronaći najbolje rješenje za procjenjenu izloženost riziku”, kazala je Gogić.

U BiH su zabilježeni i slučajevi da se građani odlučuju za ličnu fizičku zaštitu te stoga unajmljuju agencije.

“Ukoliko dobijemo zahtjev za fizičkom zaštitom privatnih lica to su osobe koje zbog nego razloga smatraju da im je ugrožena sigurnost i Securitas im može ponuditi uslugu fizičke zaštite uz napomenu da je ta vrsta zaštite često skupa za fizička lica. U većini slučajeva govorimo o zaštititi VIP ličnosti iz svijeta biznisa, filma i slično”, navela je Gogić.

Finansijske institucije i druge srodne organizacije u BiH imaju zakonsku obavezu da obezbjede privatnu zaštitu, dok se veliki broj privatnih lica i preduzeća u cilju zaštite svoje imovine odlučuju za neki vid privatne zaštite.

“Najčešći oblik zaštite koju obezbijeđuje Securitas u BiH je usluga dojave protuprovalnog alarma u operativni centar sa uključenim izlaskom mobilnog tima na lokaciju. Trenutno je samo u Securitasu više od 6.00 lokacija koje su pokrivene ovom uslugom. Pored toga klijenti se odlučuju i za fizičku zaštitu, video nadzor sa daljinskim promatranjem ili snimanjem. Najveća razlika u potražnji u oblasti privatne zaštite danas u odnosu na ranije peirode je značajnije uključivanje novih tehnologija, daljinskog praćenja i zaštite lokacije putem videa ili na druge načine. Zamjena prisutnosti zaštitara na terenu je globalni trend koji prati i bosanskohercegovačko tržište”, naglasila je Gogić.

Preduzeća u BiH se najčešće odlučuju za sisteme zaštite koji će im omogućiti čuvanje uposlenika, radnih sredstava i informacija.

“Može se reći da vrijednost imovine ima i aspekt relativnosti. Na primjer, nekome njegova sitnica u vikendici ima značajnu sentimentalnu vrijednosti i želi onemogućiti provalnike da je unište. Zbog toga se odlučuje za privatnu zaštitu koja ne štiti korisnike samo od provale i krađe već i od požara i poplave. Privatna lica prije svega žele zaštititi svoju privatnost, obezbijediti sebi osjećaj da je tu neko ko brine o njihovoj imovini kada oni nisu na štićenoj lokaciji”, zaključila je Gogić.

Related posts