Nerado kominiciram putem sredstava informisanja sa nadležnim iz institucija BiH, ali me ovaj puta na to primorala reakcija ministra vanjskih poslova BiH Igora Crnadka.
Na žalost, nije prvi put da ministar Crnadak, reaguje bez prethodnog upoznavanja sa činjenicama i informacijama, koje sam, kada je riječ o ovom procesu, posljednjih devet mjeseci dostavljao ministarstvu kojim rukovodi, navodi na početku svoje reakcije na izjave Mladena Ivanića i Igora Crnadka ambasador BIH u Australiji Mirza Hajrić.
– Ministar Crnadak ne zna da su srpski i hrvatski jezik ranije priznati u australskoj državi Novi Južni Vels kao jezici na kojima se održava nastava za djecu naših građana porijeklom iz BiH. Bosanski jezik, sve do ove sedmice, nije bio ravnopravan sa druga dva službena jezika naše zemlje i inicijativom o kojoj je obaviještena naša javnost, ta je nepravda ispravljena.
Bosanski jezik u Novom Južnom Velsu sada ima ravnopravan status sa srpskim i hrvatskim jezikom, baš kako je to previđeno Ustavom. Kao ambasador Bosne i Hercegovine i intelektualac sa novinarskom diplomom kojem jezik mnogo znači, zauzeo bih se na isti način i da se srpski ili hrvatski jezik stave u ravnopravan položaj sa bosanskim, navodi Hajrić.
On podsjeća člana Predsjedništva BiH Mladena Ivanića i ministra inostranih poslova BiH Igora Crnadka da su se svečanom izjavom prilikom preuzimanja funkcija koje sada obavljaju, obavezali na poštovanje Ustava BiH, koji, između ostalih sloboda i prava, garantuje svim licima nediskriminaciju po pitanju jezika, kao što je nema ni po pitanju „pola, rase, boje, vjere, političkog i drugog mišljenja, nacionalnog ili socijalnog porijekla, imovine, rođenja…“ pa tako i bosanski jezik, koji u Ustavu ne stoji pod znacima navoda.
– Što se tiče „nepostojanja saglasnosti Predsjedništva BiH niti drugih institucija BiH za odvijanje nastave na bosanskom jeziku u školama u Novom Južnom Velsu“ ona ne postoji ni za odvijanje nastave na srpskom i hrvatskom jeziku. O tim pitanjima odluku donose australske vlasti koje takvu promociju kulturnog i obrazovnog naslijeđa snažno podržavaju i finansiraju. To, zmeđu ostalog, Australiju čini najuspješnijom multietničkom državom danas u svijetu, navodi Hajrić.
(Vijesti.ba)