Pomoćnik državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država James O’Brien izjavio je da je jedini uslov SAD za poslovanje Naftne industrije Srbije (NIS) da nema odliva novca u Rusiju.
O’Brien je rekao da SAD ne žele da Moskva upravlja NIS-om.
„”edini način da rizik bude nula jeste da udio ruskog vlasništva bude nula. To je stav sa kojim ulazimo u ovaj razgovor. Već smo činili ovakve stvari kada je riječ o drugim ruskim firmama u drugim zemljama, Holandiji, Švicarskoj, Turskoj“, rekao je O’Brien za Radio-televiziju Srbije (RTS).
Dodao je da će SAD slijediti put ka, kako je naveo, konstruktivnom vlasništvu nad NIS-om koje ide u korist Srbije.
Naftna industrija Srbije našla se na listi sankcija koju je 10. januara objavilo Ministarstvo finansija SAD zbog udjela u vlasništvu ruske kompanije Gasprom neft.
Kompanija NIS sankcionisana je zbog takozvanog “sekundarnog rizika” odnosno zbog povezanosti sa ruskim Gasprom neftom.
Richard Verma, zamjenik američkog državnog sekretara, izjavio je u Beogradu 11. januara da Srbija neće imati ekonomske posljedice ukoliko bude uklonjeno rusko vlasništvo iz NIS-a.
Srbija očekuje razgovore sa Rusijom o rješavanju ovog pitanja, nakon što su Vašington i Beograd pokrenuli pitanje ruskog vlasništva u NIS-u.
“Moramo tačno da znamo šta su uslovi, pa ćemo onda moći da razgovaramo sa ruskom stranom”, rekao je Vučić.
Gasprom neft je pod evropskim i američkim sankcijama, dok najveći svjetski proizvođač gasa Gasprom nije obuhvaćen embargom zapadnih država.
Ruske državne kompanije Gasprom neft i njena krovna kompanija Gasprom od 2008. godine imaju većinsko vlasništvo u NIS-u od 56,15 posto, dok je 29,87 posto u vlasništvu Srbije.
Rezerve za tri mjeseca
Dubravka Đedović Handanović, ministarka energetike Srbije, izjavila je da država ima rezerve sirove nafte i derivata za naredna tri
mjeseca, kao i da će povećati tu količinu.
“Nema mjesta panici, po ulicama neće biti kanistera benzina“, rekla je ministrica aludirajući na sankcije SR Jugoslaviji devedesetih godina kada su zbog nestašice goriva švercovani benzin i dizel prodavani na crno.
Dodala je da je i snabijdevanja prirodnim gasom stabilno, iako je Azerbejdžan otkazao ugovorene isporuke za Srbiju, te da primarne količine tog energenta stižu Turskim i Balkanskim tokom koji nesmetano funkcioniše.
Izvor: Vijesti.ba