Beskućnici su posebno ugroženi, a Čikago i drugi gradovi su stoga otvorili skloništa u kojima se mogu ugrijati.
Januar je bio do sada najtopliji zabilježeni mjesec u Australiji, dok je u Sjedinjenim Džavama, usljed polarnih hladnoća, smrtno stradala najmanje 21 osoba.
Tokom vala vrućine u Australiji na nekim je područjima nekoliko dana zaredom temperatura bila iznad 40 stepeni Celzijevih. Vrućine su izazvale prekide snabdijevanja strujom u nekim dijelovima zemlje, cijene struje su drastično skočile, a u požarima su uništene kuće u južnoj otočnoj saveznoj državi Tasmaniji.
– Prema najvišim, najnižim i srednjim temperaturama, to nije bio samo naš najtopliji zabilježeni januar nego je bio i najtopliji zabilježeni mjesec uopće, a ti se podaci skupljaju od 1910.- rekao je Andrew Watkins, klimatolog iz Ureda za meteorologiju Australije, i dodao da je izgledno da će se vrućine nastaviti sve do aprila. Prosječna temperatura za januar je u cijeloj zemlji bila iznad 30 stepeni Celzijevih, saopćio je australski meteorološki zavod. Centralne dijelove SAD paralizirale su polarne hladnoće koje su spuštale i do minus 48 stepeni.
Zvaničnici iz više država brojne smrti su pripisali ledenom zraku. Broj smrtno stradalih osoba porastao je s ranijih 12 na 21 nakon što je u Čikagu, usljed ekstremne hladnoće, umrlo devet osoba. Neki su poginuli u saobraćajnim nesrećama povezanima s hladnim vremenom, a drugi zbog izloženosti hladnoći.
Beskućnici su posebno ugroženi, a Čikago i drugi gradovi su stoga otvorili skloništa u kojima se mogu ugrijati.
– Jednostavno nema izgleda da, ako niste blizu izvora topline, možete dugo preživjeti po ovakvom vremenu – rekao je lokalnim medijima mrtvozornik okruga Loren Stefen Evans (Lorain Stephen Evans).
Prošlo je više od 20 godina otkad je sličan arktički val pogodio Srednji zapad SAD i sjeveroistok te države. Zabilježeno je više od 30 rekorda niskih temperatura, a najnižu je u četvrtak zabilježio grad Cotton u Minnesoti, gdje je bilo -48 stepeni. Očekuje se da će val arktičke hladnoće prestati tokom vikenda.
– Ovo nije ništa neobično za Čikago, ovo je očekivano vrijeme ovdje. Jučer je bila otkazana nastava u svim školama, a danas samo u dijelu škola. Je li hladno? Da, jezivo je hladno, ali život nije stao – kazali su Hrvati iz Čikaga za 24 sata.
– Najgore je za beskućnike, a za njih su se pobrinuli grad i humanitarne organizacije i svi su smješteni u različitim skloništima. Hvala Bogu, osim hladnoće, nije bilo drugih vremenskih neprilika – dodali su.
Američki kuće i poslovni svijet su u srijedu iskoristili rekordne količine prirodnog plina za grijanje, pokazuju prvi rezultati agencije za finansijske podatke Refinitiv. Otkazano je i odgođeno nekoliko hiljada letova.
Izvor: avaz.ba