Željezničar otvorio put ka tituli prvaka, Vitez se polako oprašta od Premijer lige

Svih šest susreta 3. kola Lige za prvaka i Lige za opstanak Premijer lige Bosne i Hercegovine odigrano je u subotu, a nakon još jednog poprilično neefikasnog kola, prvoplasirani Željezničar odlijepio se na četiri boda prednosti u odnosu na Zrinjski dok bi već u sljedećem kolu Vitez mogao postati prvi zvanični putnik u niži rang.

Plavi su se na Grbavici nakon šokantnog remija u Mostaru iskupili domaćim navijačima pobjedom protiv Radnika, a da svim silama žele doći do tri boda, ekipa Admira Adžema pokazala je već u prvim minutama kada su golovima Vranješa i Zajmovića stigli do prednosti od 2:0.

Radnik je u drugom poluvremenu uspio postići utješni pogodak, ali više od toga jednostavno nije mogao. Krivca za poraz, ovaj put, trebaju pronaći u izuzetno lošem prvom poluvremenu u kojem je Željezničar mogao voditi i s puno više golova razlike, a ne u nedostatku efektivne igre u finišu meča, kao što je trener Mladen Žižović rekao poslije utakmice. Previše efektivne igre u zadnjih deset minuta stvarno nije bilo, ali nije je bilo ni u Bijeljini u pretprošlom kolu kada je Radnik vodio protiv Sarajeva, a gdje se na iste stvari žalio trener Husref Musemić. Ekipa Admira Adžema, lekciju o efektivnoj igri na bolan način naučila je u Mostaru.

U hercegovačkom derbiju, Široki Brijeg i Zrinjski odigrali su najbolju utakmicu ovog kola, ali na kraju ipak nije bilo pogodaka. Plemići su tokom 90 minuta bili nešto aktivniji protivnik, no nisu uspjeli slomiti otpor domaće ekipe, pa je veliki broj gostujućih navijača koji su došli na Pecaru razočarano napustilo stadion.

Zrinjski sada zaostaje četiri boda za prvoplasiranim Željezničarom i očekuje ih izuzetno težak zadatak da ponove nevjerovatan finiš iz prošle sezone kada su stigli do titule prvaka. Povrh svega, Zrinjski bi mogao ostati i bez trenera Bake Sliškovića koji bi mogao biti žestoko kažnjen od Disciplinske komisije.

U posljednjem meču Lige za prvaka, Sarajevo je postiglo prvi pogodak na Koševu u proljetnom dijelu prvenstva, a ekipa Husrefa Musemića stigla je do veoma važna tri boda minimalnom pobjedom protiv Krupe. Jedini pogodak za Bordo ekipu postigao je kapiten Krste Velkoski koji je maestralnim udarcem s nekih 20 metara matirao Fejzića.

Zanimljivo, Sarajevu je ovo druga pobjeda u proljetnom dijelu prvenstva i opet su savladali Krupu, a s nova tri boda približili su se Širokom Brijegu na četiri boda. U sljedećem kolu Bordo ekipa gostuje kod Zrinjskog u Mostaru, dok će Široki Brijeg igrati na Grbavici protiv Željezničara.

Na vrhu liste strijelaca još uvijek se nalazi napadač Sarajeva Mersudin Ahmetović koji nije postigao nijedan pogodak u drugoj polusezoni, a on baš kao i Miloš Filipović iz Zrinjskog ima 13 postignutih golova. S jednim golom manje, na trećem mjestu je Goran Zakarić, a 11 pogodaka postigao je Luka Menalo.