Kvalifikacije za SP: Zmajevi u ludoj završnici savladali Belgiju

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine upisala je i drugu pobjedu u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo nakon što je u susretu 3. kola grupe E sa 72:70 savladala selekciju Belgije.

Da će Belgijanci biti tvrd orah potvrdila je prva četvrtina u kojoj je vodstvo uglavnom imao naš nacionalni tim, no prvih deset minuta susreta okončano je bez pobjednika (17:17).

U drugoj četvrtini naša selekcija malo je stisnula gas predvođen najiskusnijim Andrijom Stipanovićem. Centar zagrebačke Cedevite “isprsio” se na pravi način i vodio Zmajeve u izostanku kapitena Elmedina Kikanovića, itekako važnog igrača u rosteru Duleta Vujoševića.

Zahvaljujući poenima Stipanovića, ali i dobrim potezima Nemanje Gordića i Amara Gegića, košarkaška reprezentacija naše zemlje na poluvrijeme je uspjela otići sa šest poena viška. Poslije 20 minuta igre semafor u dvorani “Mirza Debilašić” pokazivao je 34:28.

Nakon što su u nastavku drugog poluvremena Belgijanci brzo istopili našu prednost, gledali smo itekako napetu utakmicu, a sredinom treće četvrtine gosti su uspjeli povesti. Uglavnom je to bila prednost ne veća od tri poena na dvije minute prije kraja trećeg perioda.

Ipak, u posljednje dvije minute Belgijanci su se raspucali. Šutevima Tabua i Gilleta gosti su otišli na osam poena prednosti. Poeni Vrabca smanjili su zaostatak Zmajeva na pet poena uoči odlučujuće četvrtine. Treća dionica zaluženo je pripala Belgiji rezultatom 23:11.

Kao da je prelazak Belgije u vodstvo krajem treće četvrtine negativno utjecao na naše košarkaše , pa u nastavku nikako nismo uspjeli da pronađemo pravi način kako da pariramo protivniku.

Belgijaci su dolazili do lakih poena, a mi smo mnogo energije trošili u pokušaju da ih rezultatski sustignemo. Pet minuta prije kraja utakmice trica Džanana Muse donijela nam je izjednačenje (59:59), i činilo se da bi tada naša selekcija konačno mogla preži u vodstvo. Ipak, to se nije desilo. Belgija je ekspresno odgovorila i ubrzo bila na “plus pet”.

Završnica je bila itekako interesantna. Nešto više od dvije minute prije kraja belgijska selekcija imala je sedam poena predosti (59:66). Poenima Halilovića i Muse prišli smo na “minus tri”, a ona je selektor Belgije pozvao time-out.

Uslijedila je luda završnica. Ključan je bio ofanzivni skok Miralema Halilovića nakon promašaja Gordića za tri poena. Vujošević je poznao time-out, Blegijanci su pravili prekšaj, a četiri sekunde prije kraja Gordić je pospremio oba penala za 72:70 i drugu pobjedu BiH u kvalifikacijama za Mundobasket.

Najefikasniji igrač naše reprezentacije bio je Nemanja Gordić sa 17 poena, dok su Stipanović i Musa ubacili po 16.

U redovima Belgijanaca Serron je bio prvi strijelac sa 19 poena, a Obasohan je ubacio tri manje.