Belgija izgubila bitku: Francuska u finalu Svjetskog prvenstva

Trikolori su večeras u polufinalnom meču odigranom u St. Petersburgu savladali Belgiju sa minimalnih 1:0. Gol odluke dao je Samuel Umtiti u 51. minuti.

Glavni “krivci” što su u prvom poluvremenu mreže ostale netaknuta su golmani Lloris i Courtois.

Nakon početnog ispitivanja snaga, prvi prijete Belgijanci preko Hazarda u 15. minuti, ali njegov udarac odlazi pored gola.

Belgija je bila opasnija i u narednim minutama, a Alderweireldov pokušaj iz 21. minute brani Lloris.

Devet minuta kasnije Francuzi pokušavaju preko Girouda, koji iz teške pozicije šutira pored gola.

Pet minuta prije odlaska na odmor Courtois brani šut Pavarda i spašava svoju mrežu.

Trikolori su poveli početkom drugog poluvremena, tačnije u 51. minuti, a strijelac je bio Umtiti.

Defanzivac Barcelone mrežu Courtoisa zatresao je glavom nakon kornera.

Belgija je sjajnu šansu za poravnanje imala u 71. minuti. De Bruyne je snažno opalio s vrha šesnaesterca, ali lopta od bloka odlazi preko gola.

Osam minuta kasnije udarac je oprobao Witsel, Lloris ponovo odličan. Do kraja se rezultat nije mijenjao.

Francuska ima priliku da po drugi put osvoji titulu svjetskog prvaka. Prvu titulu Francuzi su osvojili tačno prije 20 godine, odnosno 1998. kada su bili i domaćini turnira.

U Njemačkoj su 2006. igrali finale, ali su poraženi na penale od Italije.

Francuzi u finalu čekaju boljeg iz duela Engleska – Hrvatska. Drugi polufinalni susret zakazan je za sutra od 20 sati u Moskvi.