Američki državni sekretar Marco Rubio izjavio je u četvrtak da će Iran nastaviti plaćati visoku cijenu sve dok se ne „urazumi“, dodajući da Teheran ne djeluje spremno za ponovno postizanje sporazuma.
Njegove izjave dolaze u trenutku kada Sjedinjene Američke Države nastavljaju uzastopne noći napada na Iran, dok je američki predsjednik Donald Trump u srijedu zaprijetio da će uništiti iranski most ili elektranu svaki put kada Iran napadne brod u Hormuškom moreuzu.
„Iran nas moli. I direktno i indirektno. Hajde da postignemo dogovor. Razgovarajmo. Razgovarajmo. Iran moli svaki dan. Problem s Iranom je što svaki put kada postignu dogovor, ljudi koji su tamo na vlasti ili ga prekrše ili ga žele promijeniti. Zbog toga izgleda da nisu spremni za dogovor“, rekao je Rubio novinarima na marginama sastanaka ASEAN-a u Manili.
„Cijena će nastaviti rasti svake noći sve dok se ne urazume.“
Rubio je ponovio da je glavni interes Sjedinjenih Američkih Država postizanje denuklearizacije Irana, dodajući da, uprkos „oštrim riječima“ iranskih vlasti, ta zemlja trpi velike posljedice.
Izvor:Vijesti.ba