Toplo mlijeko sa medom mnogima pomaže da se tokom prehlade bolje iskašlju.
Kašalj uzrokuje sluznica disajnog sistema, a ljudi ga ne mogu kontrolirati. Dvije su vrste – onaj kojim se iskašljava sekret i suhi. Kašalj je uobičajen mehanizam koji tijelo koristi kao obrambeni odgovor na prisutnost upalnog sekreta ili drugih stvari u disajnim putevima.
A ako imate česte napade kašlja, naročito tokom noći, možda je zrak u sobi previše suh. To ćete riješiti tako što ćete nabaviti posudu koja će tokom cijelog dana osiguravati vlagu u svim prostorijama u kojima boravite.
Dosta tečnosti
Ove posude zahtijevaju posebnu higijenu kako se s unutrašnje strane ne bi razmnožili mikrobi, koji mogu napraviti više štete nego koristi.
Da biste spriječili ili ublažili kašalj, možete isprobati još neke preporuke i savjete stručnjaka. Toplo mlijeko sa medom mnogima pomaže da se tokom prehlade bolje iskašlju.
Kod suhog nadražajnog kašlja, pomaže kad se prsa natrljaju mašću (guščijom, kozijom, maslinovim uljem) i prekriju platnenom maramicom ili pamučnom pelenom. Pomaže i termofor s toplom vodom ili električno jastuče.
Uzimajte i dosta tečnosti, jer ona pomaže da bolje djeluju lijekovi za iskašljavanje, ali i oni koji se uzimaju protiv povišene temperature.
Poremećen san
Ako uzimate preparate za iskašljavanje, posljednju dozu uzmite najkasnije dva sata prije spavanja. U suprotnom, napadi kašlja tokom noći poremetit će san.
Ne koristite istovremeno lijekove koji služe za podsticanje i ubrzavanje uklanjanja bronhijalne sluzi iz disajnih puteva – ekspektoranse i lijekove koji suprimiraju suhi bolni kašalj – antitusike.
Pomozite sebi toplim napicima
Kašalj se može ublažiti konzumiranjem toplih napitaka. Preporučuju se biljni čajevi, naročito mješavine koje sadrže bokvicu, majčinu dušicu, timijan, lipu, sladić, sljez. Od ovih biljaka se, u kombinaciji sa medom ili vitaminom C, često pripremaju i sirupi. Za suhi kašalj dobar je sirup od bokvice ili islandskog lišaja.
Ne širite viruse i bakterije
Nikad ne kašljite i ne kišite u dlan nego u nadlakticu ako uz sebe nemate maramicu. Virusi i bakterije s dlana, čim uhvatite bravu ili telefonsku slušalicu, nastavljaju se dalje širiti. Neophodna je dobra higijena ruku, a od značajne pomoći mogu biti i antibakterijski gelovi ili vlažne maramice.
Zelena mješavina
Protiv kašlja pomaže i zelena mješavina. Priprema je laka, uzmite dvije kašičice zelenog čaja, 4 kriške svježeg korijena đumbira i prstohvat crvene paprike. Prelijte sa dvije šoljice vruće vode i dodajte dvije kašičice meda.
Gorka so u toploj vodi
Od velike pomoći može biti i gorka so u toploj vodi, koja će olakšati nelagodu koju kašalj uzrokuje. Kod upale koja nastaje kašljanjem ili koja je postojala i prije suhog kašlja, slana voda će ublažiti pojavu oteklina. Ovime će se olakšati disanje, smanjiti nelagoda tokom gutanja i olakšati spavanje.
Kada kod ljekara
Ljekaru se javite ako primijetite da su napadi kašlja praćeni temperaturom ili groznicom, da iskašljavate žutozeleni gnojni ili krvavi sekret, da su vam uvećane žlijezde na vratu, da ubrzano i otežano dišete i osjećate bol pri disanju i kašljanju.