Nakon što je Kolegij Općinskog vijeća Općine Bužim na svojoj 14. sjednici donio zaključak da se prijedlog Odluke o davanju imena Sportskoj dvorani u Bužimu proslijedi JU “Centar za kulturu sport i informisanje” Bužim, radi održavanja javne rasprave, danas je ista u Maloj sali, JU “Centar za kulturu sport i informisanje” Bužim i održana.
Javnoj raspravi danas su prisustvovali predstavnici sportskih udruženja, politiških subjekata, udruženja građana izvršne i zakonodavne vlasti Općine Bužim. Prisutni su u svojim diskusijama predložili tri prijedloga koji će biti proslijeđeni Općinskom vijeću Općine Bužim da na narednoj sjednici raspravlja i usvoji konačan prijedlog. Predložena su tri prijedloga uz dodatna obrazloženja.
SPORTSKA DVORANA BUŽIM
Neosporno je da je rahm. Komandant Izet Nanić najveći Bosanski sin čiji lik i djelo treba da ostane zauvijek zapamćeno i upisano i historiju BIH zlatnim slovima. Isto tako imena rahm. Asima Bajrektarevića, kao prvog trenera jednog dvoranskog sporta treba da se upamti da pokoljenja koja dolaze znaju o kome se radi. Ime rahm. Hamdije Mustafića, zamjenika komandanta 505. Vbbr., ime rahm Sulje Mirvića, ime rahm. Hasana Musića i svih rahmetli 506 šehida koji su dali svoje živote za BIH.
Ali obzirom da smo svjedoci ukidanja imena ustanova kao što je MSŠ “Hasan Musić”, kao što je OŠ “12. septembar” i mnogih drugi, smatramo da je bolje u samom startu spriječiti svu tu proceduru oko imenovanja dvorane pa kasnije možda preimenovanja odmah sada na početku procedure.
Mišljenja smo da kada spomenemo ime Bužim, svi oni koji znaju za rahm Izeta Nanića i sve ostale naše velikane koji su dali svoje živote, imaju ista sjećanja. Ko ih zna po dobrom i dalje će ih se sjećati a oni drugi će ih se isto sjećati na sebi svojstven način. Isto tako podržavamo i rad onih udrženja koja su svojim Statutom regulisala sjećanje na rahm. Komandanta Izeta Nanića, na tekovine oslobodilačkog rata koji je iza nas i koja u svojim nazivima imaju imena najblistavijih sinova BIH.
Takođe smo se vodili i mišlju da će u neko dogledno vrijeme vjerovatno biti nekih nesuglasica, pravnih zavrzlama, sudskih sporova….pa zar nije bolje da toga poštedimo časno ime gore pobrojanih šehida ako Bog da. Nadamo se da će ovaj stav naići na razumijevanje, da neće biti tumačen na pogrešan način.
DVORANA BUŽIMSKIH HEROJA
Ovim imenom naziva dvorane obuhvataju se svi Heroji 105./505. Vbbr., i Armije R BiH na čelu sa herojem generalom Izetom Nanićem. Na ovaj način bi ispunili njegovu želju, zamisao koju je iznio u svom historijskom govoru kada je rekao da se svi borici trebaju međusobno uvažavati, družiti, poštovati, jer samo tako će biti svi skupa zajedno. Ovaj naziv bi obuhvatio i sve borce porijeklom iz Bužima koji su se borili u drugim brigadama i korpusima.
SPORTSKA DVORANA IZET NANIĆ
Teško je naći ime u historiji Krajine koje je tako snažno obilježilo njenu odbranu i postojanje od Izeta Nanića, Bužimljana, koji se naziva herojem odbrane BiH.
Izet Nanić, kao drugi sin oca Ibrahima i majke Rasime rođen je 04. oktobra, 1965. godine u Bužimu, gdje je završio osnovnu školu, nakon čega je nastavio školovanje u vojnoj školi u Zagrebu, koju je završio 1984. godine. Radilo se o iznimno inteligentnom mladiću koji je već od malih nogu pokazivao svoju nadarenost u mnogim poljima. Tako je, nakon odličnim uspjehom završene osnovne škole u Bužimu, otišao u Zagreb gdje 1984. godine, kao jedan od najboljih u klasi maturirao i u Vojnoj školi u Zagrebu. Po završetku srednje škole, upisuje vojnu akademiju u Beogradu – smjer ratno vazduhoplostvo i protuvazdušna odbrana, gdje provodi dvije godine od 1984. – 1986. godine, zatim jednu godinu u Sarajevu, da bi vojnu akademiju završio u Zagrebu, 1987. godine.
Iste godine desio se i prelomni trenutak u njegovom privatnom životu kada se oženio Safijom Remetić iz Varoške Rijeke. General Izet Nanić bio je aktivni sportista, bavio se teakwan do-om.
Na njegova leđa pada teret organizovanja otpora u Općini Bužim, kao jedan od osnivača štaba TO 01. augusta 1992. Godine imenovan je za Komandanta Štaba Teritorijalčne odbrane Bužim što je podrazumijevalo I napore za organizaciju prvih vojnih jedinica te krajiše općine. To je uključivalo i formiranje 105. Bužimske udarne krajiške brigade koja je formirana 15.05.1992. godine. Ova jedinica vrlo je brzo došla na iznimno dobar glas u cijelom Bihaćkom okrugu po svojim brojnim pobjedama I briljantnoj taktici komandanta Izeta Nanića, čije je ime tih dana kao i danas ledilo krv u žilama neprijatelja.
Na samom kraju rata, samo dan prije deblokade USK 04. augusta 1995. godine., Izet Nanić ubijen je u neprijateljskoj zasjedi. Okolnosti njegove smrti obavijene su velom tajne.
Izet Nanić, posthumno general, danas slovi za najvećeg heroja otpora naroda Bužima, Krajine a tako i čitave BiH. Izet Nanić primjer je običnog, skromnog čovjeka, kojem, dok se borio, nije bio važan ratni plijen, ni funkcija nakon rata. Bila mu je važna sloboda za koju je na poslijetku i položio svoj život, te na osnovu svega navedenog Sportska dvorana u Bužimu treba da nosi naziv Izet Nanić. Samim tim pomenuti naziv treba da bude motivacija našoj omladini, sportistima i budućim generacijama koji će je koristiti, jer voljeni ne umiru nikada, oni žive vječno u srcima oni koji ih vole.