Prošlogodišnja infekcija britanskog bolničkog i zdravstvenog sistema ransomwareom WannaCry, Veliku Britaniju je stajala milione u izgubljenim resursima i jačanju zaštite.
Otkazano je gotovo 7.000 ljekarskih pregleda, brojne kritične operacije, a samo pukom srećom nije bilo ljudskih žrtava.
Prema službeni podacima, britanska je vlada potrošila više od 60 miliona funti kako bi ojačala kompjutersku sigurnost svog zdravstvenog sistema, a planira uložiti dodatnih 150 miliona funti u sljedeće tri godine.
Međutim, kako bi se zaštitili od sličnih napada, u britanskoj vladi su donijeli odluku i da cijeli sustem prijeđe na operativni sistem Windows 10.
Naime, prema podacima kompjuterskih stručnjaka, više od 98 odsto žrtvi ransomwarea WannaCry koristilo je Windows 7.
Čelnici NHS-a, britanskog zdravstvenog sistema, nadaju se kako će bezjednosne funkcije Windows 10 omogućiti bolju zaštitu cijelog sistema, a onda i njegovih pacijenata.
Osim nadogradnje operativnog sistema, novih firewallova i jačanja mrežne infrastrukture u glavnim bolničkim centrima, britanska vlada planira i osnivanje novog centra za digitalnu sigurnost čija bi zadaća bila pravovremeno otkrivanje i sprečavanje sličnih incidenata.
Podsjetimo, WannaCry ransomware poharao je više od 200.000 računara širom svijeta, uzrokovao milionske štete, a neke bezbjednosne kompanije su kao odgovorne za ovaj napad proglasile hakere Lazarus Groupa iz Sjeverne Koreje.
Napad je zaustavljen kad je Markus Hačins, 22-godišnji stručnjak za kompjutesku sigurnost iz Velike Britanije otkrio tzv. “kill switch” odnosno ključni dio koda koji je poticao ransomware na širenje.
(dnevnik.hr)