Bihaćka bolnica nema anestetika, situacija privremeno riješena (VIDEO)

Kantonalna bolnica u Bihaću od kraja prošle godine nema dovoljno anestetika, pa sve operacije koje nisu imale oznaku hitnosti, nisu ni obavljane. Uzrok je blokada koju prave dobavljači, prema kojem je posljednjih godina napravljen dug od skoro tri miliona maraka. Danas postignutim dogovorom, na osnovu kojeg će biti isplaćeno 300 hiljada maraka dobavljaču anestetika, bit će omogućeno da od ponedjeljka budu obavljane i operacije koje nisu hitne. Međutim, ovaj problem je daleko od riješenog. «Sama činjenica da smo mi pomenutom dobavljaču dužni skoro tri miliona maraka – govori koliko jeste…

Read More

Zagađena voda iz NP Plitvice dospijeva do bihaćkog vrela Klokot (VIDEO)

Nova snimka se proširila internetom i društvenim mrežama. Ona pokazuje da se u jamu Rastovača u krugu Nacionalnog parka Plitvice slijevaju vode zagađene fekalijama i da ona dolazi i do vrela Klokota, odakle se pitkom vodom napaja Bihać. Snimka je zabrinula Bišćane, koji se pitaju kakvu vodu piju. Sigurno je to da se u Nacionalnom parku Plitvice posljednjih godina dešava ekspanzija turista, što za sobom povlači i izgradnju, nerijetko nelegalnu, bez povezane kanalizacije – što se moglo čuti i u medijima u Hrvatskoj. https://www.facebook.com/federalna/videos/2038102009538590/ federalna.ba

Read More

Kako spriječiti nastanak "pivskog stomaka"

Ako imate problema s nadutošću, ili vam se već formirao famozni pivski stomak, vjerovatno svoj omiljeni napitak od hmelja nepravilno sipate. Naime, stručnjaci su došli do zaljučka da je opšteprihvaćeni način sipanja piva u čašu – onaj da se čaša malo nakrivi, pa polako sipa kako bi se izbjeglo stvaranje pjene – pogrešan. “Pivski ekspert” Maks Bejker tvrdi da na taj način, to jeste izbjegavanjem stvaranja pjene na vrhu čaše, zapravo “zarobljavamo” ugljen dioksid u pivu. Na taj način gas dospijeva u naš stomak, a ako uz ispijanje piva konzumiramo…

Read More

Visoke temperature i virusi: Kako se prehranom boriti protiv prehlade i gripe

Iako je za koji dan polovina januara, temperature su prave proljetne. Petnaestak stepeni iznad nule na termometru pogoduju razvoju virusnih bolesti. Zato – oprez! Prevencija je pola posla u borbi protiv gripe i ostalih virusnih oboljenja. Uz dobro izbalansiranu prehranu u prevenciji, ali i u ublažavanju simptoma gripe i prehlade te općenito jačanju organizma, važnu ulogu ima kvalitetan san, izbjegavanje stresa te bavljenje svakodnevnim tjelesnim aktivnostima. Šta jesti kako bismo se suprotstavili prehladi i gripi? Pridržavajte se prehrane bogate voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama te siromašne jednostavnim šećerima i zasićenim mastima…

Read More

Vratite se u formu uz pomoć sedmominutnog treninga visokog intenziteta

Ukoliko ste na početku nove godine zbog zdravlja, ali i kondicije i oblikovanja tijela odlučili početi vježbati i ići na fitness, sigurno se pitate koliko često je potrebno vježbati kako biste vidjeli rezultate. Instruktor vježbanja Chris Jordan rekao je za Business Insider kako vježbanje mora biti redovna navika ukoliko želite vidjeti stvarne rezultate. Njegova fitness rutina traje sedam minuta, a Jordan tvrdi da je trening visokog intenziteta u kratkom intervalu dobar za zdravlje te da smanjuje šanse od preforsiranja. Ovaj trening potrebno je raditi minimalno tri-pet puta sedmično. Vježbe koje…

Read More

Crna limunada čisti tijelo i otapa salo na trbuhu

Unatoč neprivlačnom izgledu crna limunada čini čuda. Ova limunada s aktivnim ugljenom čisti organizam od toksina te pomaže u rješavanju masnoća, posebno onih koje se nakupljaju oko trbuha. Odličan je napitak nakon glavnog obroka u danu ili kao poticaj za metabolizam navečer. Sastojci: 4 šalice filtrirane vode 1/4 šalice svježe iscijeđenog soka od limuna (može više ili manje, ovisno o ukusu) stevija po želji (na 4 šalice vode može oko 15 kapi) 1/4 čajne žličice (ili jedna kapsula) aktivnog ugljena Priprema: Pomiješaj sve sastojke dok ne dobiješ željeni okus. Poslužiti…

Read More

Pokušavate smršati: Ovo su proteini koje biste trebali uključiti u jelovnik

Kada neko spomene proteine i mršanje, automatski zamišljamo proteinski prah i piletinu, ali to nisu jedini proteini koji hrane naše mišiće i potiču gubitak kilograma. Čini se da su mnogi od nas ušli u rutinu, oslanjajući se na samo nekoliko primarnih izvora proteina, što uglavnom rezultira zasićenjem. Ako pokušavate smršati, dodajte malo više proteina u prehranu. Lako nas zasite i zato imamo manju potrebu za unosom kalorija. Osim toga, proteini čuvaju i obnavljaju mišiće koji također pomažu u sagorijevanju kalorija. U nastavku otkrivamo koje sve namirnice sadrže proteine, te kako…

Read More

Vremenske prilike pogoduju održavanju i širenju virusa gripe

Gripa je ozbiljno oboljenje koje može izazvati brojne komplikacije, a jedina prava učinkovita mjera protiv pojave tog oboljenja je vakcinacija nakon koje organizam stvori zaštitu od virusa u roku od dvije do tri sedmice. Podsjećaju na to iz Zavoda za javno zdravstvo (ZZJZ) KS i za Fenu navode da je za ovu sezonu, na osnovu istraživanja, preporučena i proizvedena trovalentna vakcina, koja sadrži sojeve virusa gripe A H1N1 i H3N2 i virus gripe B. Vakcinaciju preporučuju rizičnim grupama među kojima su osobe starije od 65 godina, hronični bolesnici, osobe s…

Read More

Stanja kod kojih rakija može da posluži kao lijek

Rakija se na balkanskim prostorima smatra nacionalnim pićem, a priče o njenoj ljekovitosti prenose se sa koljena na koljeno. S obzirom na visok procenat alkohola koji sadrži, potrebno je biti oprezan sa konzumacijom. Manja i pravovremena količina rakije, međutim, može za kratko vrijeme da pomogne kod određenih zdravstvenih tegoba. Bol u želucu Ako ste pojeli mastan obrok koji vam je prouzrokovao bol u želucu, prst ili dva šljivovice, loze ili travarice u čašici odmah će ga umiriti. Zubobolja Gutljaj rakije držite desetak sekundi na bolnom zubu, promućkajte i zatim ispljunite.…

Read More

Kada se čovjek smije aktivira se čak 80 mišića, a od toga njih 17 na licu

Svjetski dan smijeha ustanovio je Dr. Madan Kataria iz Indije, osnivač svjetskog pokreta Laughter Yoga. Obilježavanje Svjetskog dana smijeha pozitivna je manifestacija koja promoviše mir u svijetu i stvaranje globalne svijesti o bratstvu i prijateljstvu kroz smijeh. Svjetski dan smijeha slavi se od 1998. godine i to dva puta godišnje – 10. januara i 2. maja. Cilj Svjetskog dana smijeha je potaknuti ljude da se što više smiju jer će se osjećati bolje, rasteretiti se stresa, smanjiti brige i depresiju i tako ojačati imunitet, tvrde brojni naučnici i ljekari koji…

Read More