U Bihaću prezentiran samoevaluacijski izvještaj Agencije za razvoj visokog obrazovanja

Savjet ministara BiH je na svojoj 105. sjednici održanoj 18.11.2009. godine donio zaključak kojim daje ovlaštenja Agenciji za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH da pokrene proceduru učlanjenja u ENQA /European Association for Quality Assurance in Higher Education/, te EQAR / European Quality Assurance Register for Higher Education/, CEENQA /Central and Eastern European Network of Quality Assurance Agencies in Higher Education/ i INQAAHE /The International Network for Quality Assurance Agencies in Higher Education/.

Agencija je od 2010. godine pridruženi član ENQA i punopravni član CEENQAi INQAAHE, a 2014. godine započela je sa pripremnim aktivnostima za proces stjecanja statusa punopravnog člana ENQA, u toku implementacije IPA Twinning projekta „Jačanje institucionalnih kapaciteta za osiguranje kvaliteta“.

Glavni preduvjet za podnošenje zahtjeva za punopravno članstvo u ENQA-i je da se proces osiguranja kvaliteta obavlja i provodi u trajanju od najmanje dvije godine.

Agencija je 29.01.2016. godine podnijela zahtjev za pokretanje postupka stjecanja statusa punopravnog člana Evropske Asocijacije Agencija za osiguranje kvaliteta /ENQA/ i Europskog Registra Agencije za osiguranje kvaliteta /EQAR/.

Samoevaluacijski izvještaj Agencije je dostavljen svim zainteresiranim stranama u BiH u decembru 2016. godine.

S tim u vezi održan je konsultativni sastanak u sali Senata Univerziteta u Bihaću, u četvrtak, 02.02.2017.g. na kojem su sudjelovali predstavnici svih zainteresiranih strana: predstavnici Agencije, predstavnici Univerziteta u Bihaću, predstavnici Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta, predstavnici Unije studenata Univerziteta u Bihaću i Privredne komore USK.

Kako je ključni cilj kvaliteta visoko-školskih ustanova, itekako je značajna uloga svih zainteresiranih strana u cijelom procesu akreditacije, uključujući i akreditaciju studijskih programa, to se ovi sastanci održavaju i u drugim univerzitetskim gradovima u BiH, pa je tako upriličen i ovaj sastanak u Bihaću.

U procesu akreditacije za pristup Asocijacije ENQA-i u koju može biti uključen bilo koji predstavnik zainteresiranih strana, a o čemu odlučuje ENQA, za sve zainteresirane strane bitna je II grupa standarda i smjernica za osiguravanje kvalitete na Europskom prostoru visokog obrazovanja tzv. ESG standardi.

Posjeta panela će se obaviti u periodu od 07. do 10.05.2017. godine u Banja Luci, a konačna odluka ENQA Board-a o ishodu akreditacije, očekuje se u septembru/rujnu 2017. godine.

Related posts