Sedamnaest metara visok ljiljan nadvio se nad Bosanskom Krupom

Impresivni “Ljiljan” čije su latice visine sedamnaest, a raspona deset i po metara, vidljiv je iz skoro svih dijelova Bosanske Krupe, a samo spomen-obilježje je izgrađeno na površini od oko tri hiljade kvadratnih metara.

Obilježje je podignuto u čast boraca koji su braneći Ćojluk, svoj grad i domovinu, herojski položili živote, a na podnožju spomen-obilježja uklesana su imena 62 šehida.

Na dan oslobođenja i Dan općine Bosanska Krupa, na mostobranu Ćojluk, gdje se odvila jedna od najvažnijih bitaka 511. slavne, sedamnaest metara visok ljiljan nadvio se nad Bosanskom Krupom i ovjekovječio historijsku pobjedu nad agresorom.

Ljiljan, 503 života težak, sedamnaest metara visok, dvadeset pet godina čekan, ispunio je srca ponosom i sjetom svakog ko je prisustvovao ovom veličanstvenom događaju. Marš 511.slavne krenuo ka Ćojluku poslije polaganja cvijeća i učenja Fatihe na Centralnom spomen obilježju, gdje su se delegacije i sugrađani prisjetili svih šehida koji su svoje živote dali za našu slobodu danas. U svečanom dijelu programa na Ćojluku, prisutnima se obratio načelnik općine Armin Halitović, ponesen emocijama i ponosom, nije skrivao svoje oduševljenje a ni radost. Zahvalio se svima koji su na bilo koji način doprinijeli izgradnji ovog spomenika te evocirao je na uspomene iz ratnih dana i svoje saborce podsjetio na značaj pobjede 511.slavne, a mladima se zahvalio što su u velikom broju prisustvovali događaju i što grade tako kulturu sjećanja i pamćenja.

Na pobjedonosnu bitku na mostobranu Ćojluk, koja je trajala 17 sati, prisjetio se ratni komandant 1.bataljona 511.slavne Edin Ezić, prenoseći te teške trenutke, ali i pobjedonosnu radost kad su se spustili na obale rijeke Une i u svoju Bosansku Krupu .

”U ime brigade i u svoje lično ime vas pozdravljam.”Da vam pričam o tim danima, ne bih. Dovoljno je da se okrenete i da pogledate Krupu koju smo mi gledali tri i po godine. Nismo imali oružja, nismo imali municije. Sve smo svojim rukama otimali, zarobljavali i borili se, da bi svoju Krupu oslobodili” – kazao je ratni komandant Ezić.

Obratio se i Alija Kurtović, komandir IDČ Faraoni, koji je podsjetio na najteža, ali najslavnija vremena. Enes Bešić – Piva izazvao je bujicu emocija među prisutnima pročitavši ‘Pismo mojoj Šerki’, oživivši tako neizvjesnost i strah iz tih ratnih godina, hoće li je ikad više vidjeti. Premijer Mustafa Ružnić je istakao važnost ovog veličanstvenog spomenika, kazavši da je moderni stećak Bosne i Hercegovine i Bosanske Krupe, poželivši svima sretan Dan oslobođenja i Dan općine!”Danas smo otvorili jedno značajno spomen obilježje. Jedan ljiljan koji je zasigurno jedan moderni bosanski stećak, koji će vjekovima prkositi i govoriti o časti i ponosu” – kazao je premijer Ružnić.

Podjelom zahvalnica učesnicima u izgradnji spomenika ‘Ljiljan’ te otkrivanjem ploče s posvetom svim borcima 511.slavne, završena je proslava Dana oslobođenja i Dana općine, a Krupljani će ovaj dan, kao i emociju onog 17.septembra 1995.godine pamtiti po radosti i ponosu, pod zastavom 511. Slavne kao dan oslobođenja, dan slobode, dan mira, dan pobjede i života u Bosanskoj Krupi.

Izvor: krupljani.ba

Related posts